Aleksander Miszalski złożył ślubowanie i jest nowym prezydentem Krakowa. „Przed nami nowe wyzwania”

Aleksander Miszalski złożył ślubowanie i oficjalnie objął urząd prezydenta miasta Krakowa. – Nasze miasto potrzebuje pewnych zmian i mam nadzieję, że podstawą dla nich będzie zgoda i rzeczowa dyskusja między mieszkańcami oraz frakcjami politycznymi – podkreśla nowy prezydent.

– Chciałbym się zwrócić do krakowianek i krakowian i jeszcze raz wam podziękować za ten wybór. To dla mnie naprawdę wielki zaszczyt. Chciałbym podziękować też za rozmowy podczas kampanii. Mam świadomość odpowiedzialności i ciężkiej pracy, która mnie czeka. Chciałbym też złożyć gratulacje wybranym radnym – rozpoczął przemówienie Miszalski.

Nowy prezydent podziękował też rywalom w kampanii wyborczej. – Dziękuję tym, którzy w kampanii startowali. Dziękuję Wam za merytoryczną rozmowę w Krakowie i szanuję wasze wyniki oraz zaufanie od wyborców – podkreślał.

– Dziękuję też prezydentowi Majchrowskiemu. Nawet jak mieliśmy inne zdania, to dziękuję za ponad 20 lat na rzecz Krakowa. Tylko ślepy mógłby nie zauważyć, jak w tym czasie Kraków się rozwinął i zmienił. Kraków potrzebuje też zmian, dla których podstawą będzie zgoda i rzeczowa dyskusja między mieszkańcami i frakcjami politycznymi – dodał.

Miszalski przedstawił też zadania, które na niego oczekują.

– Pierwsze to demografia, bo duże miasta tracą mieszkańców. Musimy robić wszystko, by mieszkańców w Krakowie zatrzymać i pozyskać nowych. Potrzebna jest też polityka metropolitalna, praca m.in. nad komunikacją. Przed nami też wyzwania globalne. Musimy też walczyć o zieleń i ze smogiem, a to wiążę się z planowaniem miasta. Musimy też sensownie budować mieszkania – wymieniał Miszalski.

Nowy prezydent Krakowa zwrócił również uwagę na potrzeby seniorów, studentów i uczelni. Mówił także o szkołach, przedszkolach i kulturze. A na koniec przedstawił cel swojej prezydentury.

– Kraków nie powinien porównywać się z Wrocławiem, Poznaniem czy Gdańskiem. Powinniśmy mieć wysokie aspiracje. Mediolan, Wiedeń, miasta, które łączą turystykę i przemysł z bardzo wysoką jakością życia mieszkańców i poziomiem zadowolenia. Taki jest mój cel i chciałbym, żebyśmy na to patrzyli. Cel ambitny, ale realny. Chciałbym państwa zaprosić do tworzenia Krakowa Przyszłości – zakończył Miszalski.

Michał Lop

W tym gabinecie zasiądzie dziś nowy Prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski

Najnowsze

Co w Krakowie