Krakowska aktorka Alina Kamińska walczy o powrót do zdrowia. Kilka tygodni temu pękł jej tętniak w mózgu, teraz rodzina zbiera pieniądze na kosztowną rehabilitację. Cel zbiórki to nieco ponad 200 tys. zł. Na razie udało się zebrać 63 tys. zł.
14 lutego, w Walentynki, złożyłyśmy sobie z mamą życzenia miłości i pełnego, szczęśliwego życia. Rozmawiałyśmy przez telefon, kiedy mama była w aucie. Jechała na narty, czyli robić to, co kochała – uprawiać sport w górskim otoczeniu, w którym czuła się najlepiej” – napisała córka Aliny Kamińskiej.
Kiedy córka Aliny Kamińskiej odzwoniła parę godzin później, usłyszała męski głos. Ratownik GOPR-u poinformował dziewczynę, że jej mama skarży się na ból głowy, karku i pleców. Wkrótce potem śmigłowiec zabrał ją do szpitala w Bielsku-Białej. W placówce okazało się, że aktorce pękł tętniak w mózgu. Konieczna była operacja.
„Udało mi się z nią porozmawiać jeszcze w noc przed operacją, gdy po długiej podróży dotarłam do szpitala. Cierpiała, ale zdążyłyśmy wyszeptać sobie, jak bardzo się kochamy” – dodaje córka.
Alina Kamińska przeszła operację pomyślnie, lecz przez tydzień była utrzymywana w śpiączce farmakologicznej i nie oddychała samodzielnie. Po wybudzeniu było już pewne, że rehabilitacja jest nieunikniona. „To jedyny ratunek w walce o powrót mojej mamy do normalnego funkcjonowania i dawnego życia w nieznanym, na ten moment, zakresie” – pisze córka krakowskiej aktorki. Rehabilitacja jest jednak bardzo kosztowna, dlatego dziewczyna zdecydowała się zorganizować zbiórkę , by pomóc swojej mamie. ( link do aukcji TUTAJ).
„Każdy, kto zna moją mamę, doskonale wie jak wspaniałą osobą jest przez całe swoje życie. Zawsze działała bezinteresownie i wielokrotnie, zapominając o sobie, oddawała serce i swoją moc, aby pomagać innym” – apeluje córka. „Każda złotówka to ważna cegiełka dołożona do zapewnienia jej koniecznej, specjalistycznej pomocy. Każdemu dziękuję za ofiarowane dobro i wsparcie!” – dodaje.
56-letnia aktorka od lat związana jest z Teatrem Bagatela, w ostatnim czasie można ją było zobaczyć na scenie w takich spektaklach jak „Pijacy”, „Pani Pylińska i sekret Chopina” czy „Mayday”
W 1991 ukończyła krakowską PWST i związała się z Teatrem Bagatela. Drogę artystyczną rozpoczęła pod okiem Sławomira Mrożka, grając w światowej prapremierze „Wdów” wyreżyserowanej przez autora w ramach Dionisia Festival w Sienie w 1992. Wystąpiła w dramatach de Moliny, Czechowa, Jerofiejewa, Kafki (adaptacja), Wyspiańskiego, Witkacego i Gombrowicza, śpiewała w „Skrzypku na dachu” i „Sztukmistrzu z Lublina”, a przez wiele lat grała jedną z żon głównego bohatera farsy „Mayday” i jej kontynuacji „Mayday 2”.
Pojawiła się w kilku filmach kinowych i telewizyjnych. Występuje w serialach i programach rozrywkowych. Zagrała także w Teatrze Telewizji w spektaklach dla dzieci. Dla Teatru Polskiego Radia użyczyła głosu w adaptacji Konwickiego. W Radiu RMF współprowadziła – w warunkach ekstremalnych – cykliczne audycje „I po zawodach” oraz „Obieżyświat”. Występowała także w radionoweli „Apteka Marzenie” i „Dzienniku kolonizacji Marsa”.
Jest lektorką wielu filmów dokumentalnych i przyrodniczych oraz podkłada głos w szeregu gier komputerowych dla Amadeusz Studio (w tym „Transformers: Wojna o cybertron”). W uznaniu osiągnięć zawodowych odznaczona orderem „Honoris Gratia”, także Brązowym Krzyżem Zasługi.
W 2019 roku wraz z kilkoma koleżankami z Teatru Bagatela Kamińska zdecydowała się wyjawić prawdę, co dzieje się w kuluarach. Pracownice podały, że ówczesny dyrektor placówki Henryk Jacek S. od lat mobbingował je i molestował seksualnie. Sprawą zajęła się prokuratura. Mężczyźnie postawiono poważne zarzuty. W 2021 roku stanął przed sądem.
Patrycja Bliska