„Analiza ta jest tylko potwierdzeniem słusznej drogi rozwoju naszej metropolii”

Oczywiście populiści i domorośli znawcy przestrzeni miejskiej za wszelką cenę chcą udowodnić, że żyjemy w równoległej rzeczywistości. Krakowianie jako osoby o jasnych umysłach i wielkiej indywidualności nie ulegają wpływom i presji tej papki informacyjnej – pisze dla KRKnews szef stowarzyszenia Wielki Kraków, Grzegorz Gondek.

Tygodnik „Polityka” wspólnie z  Akademią Górniczo – Hutniczą, opublikowały wyniki badań dotyczących jakości życia mieszkańców miast na prawach powiatu. W tym ogromnym badaniu, uwzględniającym wiele zmiennych wyniki posegregowano według 10 zakresów tematycznych. Kraków, jako drugie co do wielkości miasto w Polsce pod względem liczby mieszkańców i powierzchni, znalazł się w ścisłej czołówce!

Trzecie miejsce na podium potwierdziło, że krakowianie są zadowoleni ze swojego miasta. Bardzo wysoko oceniają pracę samorządu, dostępu do edukacji oraz rozrywki i kultury.

Wbrew głoszonym opiniom przez wiecznych malkontentów, wysoko cenią plany zagospodarowania przestrzennego, stabilne i wzrastające dochody budżetu, a co najważniejsze płynność finansową i obsługę spłaty zaciągniętych zobowiązań.

Mieszkańcy w badaniu potwierdzili najwyższy potencjał edukacyjny miasta, chwalili dostępność do szkół podstawowych i średnich, ich wysoki poziom nauczania potwierdzony wynikami egzaminów i liczbą uczestników olimpiad, a także krakowskie uniwersytety i szkoły wyższe.

Wysoko oceniono życie kulturalne, w tym spędzanie czasu wolnego, dużą liczbę imprez artystycznych, a także rozrastającą się długość ścieżek rowerowych. Ranking wykazał również te strony, na które miasto szczególnie zwraca dziś uwagę i przeznacza na poprawę ich jakości ogromne środki finansowe. Mieszkalnictwo komunalne, przyłączenia i rozbudowa sieci wodnokanalizacyjnej to dzisiaj bezwzględne priorytety. Oddane do użytku krakowian Centrum Obsługi Mieszkańców MPWIK zapewnia obsługę blisko miliona odbiorców wody i ponad cztery tysiące kilometrów sieci wodociągowej. Miasto stale zwiększa nakłady na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców współpracując z policją i strażą miejską. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczął zdecydowaną walkę ze smogiem. Likwidacja pieców węglowych, przyłączenia kamienic do sieci ciepłowniczej, ograniczenia emisji z zakładów produkcyjnych to realne osiągnięcia. Kraków zdobył 95,88 pkt na 100 możliwych.

Badania te ukazały się w najgorętszym okresie kampanii wyborczej. Analiza ta jest tylko potwierdzeniem słusznej drogi rozwoju naszej metropolii.

Oczywiście populiści i domorośli znawcy przestrzeni miejskiej za wszelką cenę chcą udowodnić, że żyjemy w równoległej rzeczywistości. Krakowianie, jako osoby o jasnych umysłach i wielkiej indywidualności, nie ulegają wpływom i presji tej papki informacyjnej. Za mniej niż miesiąc wszyscy zdecydują jakiego miasta pragną i w jakim mieście chcą żyć. Wybiorą słusznie, wspólnie tworząc przyszłość dla siebie i swoich dzieci.

Grzegorz Gondek, 

Przewodniczący Stowarzyszenia „Wielki Kraków”

Zdjęcie tytułowe: Pixabay

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl.

Zobacz także:

Zakrzówek nie dla mieszkańców! Wielki mur otoczy posiadłość biskupa?!

Zobacz także