Andrzej Duda na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich

Dzisiaj, 10 kwietnia 2023 roku, minęło 13 lat od tragedii smoleńskiej.  O godz. 8.41 w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów prezydent Andrzej Duda, wraz z przedstawicielami władz i parlamentarzystami, złożył wieniec na grobie śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej.

– 13 lat minęło od tamtego 10 kwietnia. Jest już naszym zwyczajem, że tutaj spotykamy się zawsze o poranku w katedrze Wawelskiej (…), żeby pomodlić się, oddać hołd, po to żeby wspomnieć zarówno panią prezydentową, pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jak i wszystkich, którzy wtedy zginęli pod Smoleńskiem, naszych przyjaciół – podkreślił Andrzej Duda.

 

– Zginęli ludzie oddani sprawie polskiej, którzy polecieli oddać hołd oficerom pomordowanym w Katyniu. To byli dla Polski bardzo zasłużeni ludzie, którzy wiele dla niej zrobili. Do dziś pozostaje wielki żal, że nie mogli dalej kontynuować dzieła, nie mogli dla Polski dalej pracować. Ale robimy, co w naszej mocy, żeby te sprawy dalej prowadzić mam nadzieję, że tak, jakby oni to sobie wyobrażali – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydentowi podczas uroczystości o charakterze prywatnym towarzyszyli zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik i sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski. Do Krakowa przyjechała także Marta Kaczyńska z dziećmi

Z Wawelu prezydent Andrzej Duda Andrzej Duda  udał się na krakowskie cmentarze: Rakowicki, Salwatorski i Bielany, gdzie każdego roku składa kwiaty i modli się przy grobach spoczywających tam ofiar katastrofy smoleńskiej. Na cmentarzy Rakowickim pochowani są: prezes IPN Janusz Kurtyka, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer, prezes Federacji Rodzin Katyńskich Andrzej Sariusz-Skąpski, generał, dowódca Wojsk Specjalnych Włodzimierz Potasiński i poseł PSL Wiesław Woda. Na cmentarzu Salwatorskim spoczywa działaczka Federacji Rodzin Katyńskich Ewa Bąkowska, wnuczka zamordowanego w Katyniu gen. Mieczysława Smorawińskiego; oraz generał, dowódca Wojsk Specjalnych Bronisław Kwiatkowski. Na Bielanach pochowany jest poseł PiS Zbigniew Wassermann.

Ze względu na Święta Wielkanocne, główne uroczystości związane z 13 rocznica katastrofy smoleńskiej zostały przesunięte na niedzielę, 16 kwietnia. Rocznica katastrofy smoleńskiej przypada w tym roku na Poniedziałek Wielkanocny. Z tego powodu zdecydowano się zmienić termin obchodów. Jak poinformował rzecznik PiS Rafał Bochenek zdecydowano się przełożyć je na niedzielę,16 kwietnia- Program nie ulega zmianom, będziemy tę rocznicę obchodzić jak co roku – powiedział rzecznik PIS Rafał Bochenek.

Jutro 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody przesunięte na inny termin

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie