Anna Dymna zostanie Honorową Obywatelką Krakowa. Nasze miasto „dało się wyprzedzić” gminie Zabierzów

W środę, 22 maja 2024 roku, Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyznała Annie Dymnej tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Chociaż decyzja ta jak najbardziej słuszna, nie sposób nie zauważyć, że Kraków „spóźnił się” z uhonorowaniem jednej z najważniejszych postaci życia kulturalnego i społecznego miasta. Anna Dymna, znana aktorka i działaczka społeczna, od lat związana z Krakowem, zasługiwała na to wyróżnienie już dużo wcześniej.

Anna Dymna, jako wybitna aktorka teatralna i filmowa oraz założycielka fundacji „Mimo Wszystko”, od ponad półwiecza wpływa na społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Jej zaangażowanie w rozwój teatru, filmu i kultury polskiej, jak również działalność dobroczynna, zasługują na najwyższe uznanie. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Jakub Kosek, składając projekt uchwały, podkreślił jej wybitne zasługi oraz szczególne zaangażowanie społeczne.

– Od ponad półwiecza Anna Dymna wyraziście wpisuje się w społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tworzonych przez nią wybitnych ról teatralnych i filmowych. Anna Dymna to również jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju – argumentował Jakub Kosek w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Anna Dymna to nie tylko wybitna aktorka, ale także osoba, która swoje życie poświęciła pomocy innym. Jako założycielka Fundacji „Mimo Wszystko”, działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, prowadząc m.in. ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny „Dolina Słońca” w Radwanowicach. Jej działalność charytatywna przyniosła jej liczne nagrody i wyróżnienia, ale przede wszystkim uznanie i miłość ludzi, którym pomaga.

Dlaczego tak późno? Wniosek o nadanie Annie Dymnej honorowego obywatelstwa Krakowa zgłoszono jeszcze w poprzedniej kadencji. Pomysłodawcą nadania tytułu był ówczesny radny, a dziś poseł Dominik Jaśkowiec. Fakt, że dopiero teraz, radni zdecydowali się na ten krok, rodzi pytania o to, dlaczego Kraków zwlekał z uhonorowaniem jednej ze swoich najcenniejszych mieszkanek. Czy musiało dojść do sytuacji, w której to Zabierzów, a nie Kraków, pierwszy docenił jej zasługi? Decyzja o przyznaniu tytułu przez Zabierzów zapadła jeszcze w ubiegłym roku, a uroczystość odbyła się 2 lutego tego roku.

Anna Dymna otrzymała tytułu Honorowego Obywatela Gminy Zabierzów (ZDJĘCIA)

Tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa to najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez miasto. Propozycję kandydatur mogą zgłaszać: prezydent Krakowa, przewodniczący rady lub grupa co najmniej czterech tysięcy mieszkańców. Honorowe Obywatelstwo może być nadawane żyjącym obywatelom polskim i cudzoziemcom, za zasługi dla Miasta, całokształt dokonań oraz postawę życiową stanowiącą wzór do naśladowania dla krakowian. Rada Miasta Krakowa może przyznać do pięciu tytułów w ciągu jednej kadencji. 

W poprzedniej kadencji Rady Miasta  tytuł otrzymali Profesor Antoni Dziatkowiak – lekarz, kardiochirurg,  Olga Tokarczuk – pisarka, eseistka, poetka, autorka scenariuszy, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, Andrzej Mleczko – artysta, rysownik, satyryk, Wanda Półtawska – doktor nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, profesor nadzwyczajny Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, Jerzy Trela – aktor, wieloletni wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie