Apel UMK do dyrektorów szkół: oszczędzajcie wodę i energie. Magistrat: „Żadne dziecko nie zmarznie”

List z apelem o oszczędzanie wody i energii otrzymali z początkiem roku szkolonego, dyrektorzy krakowskich podstawówek i szkół średnich. Magistrat apeluje o oszczędzanie energii i wody, a także o zmniejszenie temperatury grzejników. Zaniepokojeni rodzice pytają  – czy w klasach będzie zimno?

Nikt chyba nie ma już wątpliwości, że nadchodzą kryzysowe miesiące. Kryzys energetyczny może dotkać  również ciepłownie, które odpowiadają za dostarczanie ciepła do mieszkań oraz budynków użyteczności publicznej takich jak szkoły. Jak Polska długa i szeroka ze wszystkich stron płyną wiec apele o oszczędzanie energii. Jeden z takich apeli wzbudził szczególne zaniepokojenie rodziców. O co chodzi?

Już wyjaśniajmy. Z początkiem września list z apelem do dyrektorów krakowskich szkół  wystosował Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Dyrektor wydział edukacji Anna Domańska napisała w liście, że z powodu rosnących cen energii ważne jest „zwrócenie uwagi dzieci, młodzieży i osób dorosłych na konieczność oszczędzania energii”. Wymieniła, że chodzi jej o „zmniejszanie temperatury grzejnika, wyłączanie go przy okazji wychodzenia z pracy, mycie rąk letnią, a nie gorącą wodą, gaszenie światła na korytarzu w ciągu dnia. Każde tego typu jednostkowe działanie będzie przyczyniać się do oszczędności” – wylicza dyrektor Domańska

Co zrozumiałe list wzbudził niepokój niektórych nauczycieli i rodziców. Obawiają się oni, że np. dzieci będą marzły w zimie. 

Do listu odniósł się dyrektor biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa Dariusz Nowak. Jak zaznaczył  list jest skierowany nie tylko do dyrektorów szkół, ale również  do nauczycieli, rodziców i uczniów. Według rzecznika  głównym celem pisma jest kształtowanie ekologicznych postaw. – Żadne dziecko nie zmarznie. Nic podobnego. Temperatury będą zgodne z prawem oświatowym – zapewnił kierownik biura prasowego urzędu miasta i dodał, że „ceny energii rosną z dnia na dzień. Nie wiemy, co będzie w zimie. Ta niewiadoma nas niepokoi”. 

Zgodnie bowiem z prawem oświatowym temperatura w pomieszczeniach podczas zajęć nie powinna być niższa niż 18 st. C.

Wraz z rosnącym kryzysem energetycznym  magistrat przygotował dla mieszkańców broszurę z radami, jak oszczędzać energię.

Podwyżki cen ciepła, prądu i gazu. Urząd miasta zachęca do oszczędzania energii

 

List wzbudził niepokój niektórych nauczycieli i rodziców. Obawiają się oni, że np. dzieci będą marzły w zimie.

Dariusz Nowak podczas środowej rozmowy z dziennikarzami uspokoił: „Żadne dziecko nie zmarznie. Nic podobnego. Temperatury będą zgodne z prawem oświatowym” – zapewnił kierownik biura prasowego urzędu miasta.

Zgodnie z prawem oświatowym temperatura w pomieszczeniach podczas zajęć nie powinna być niższa niż 18 st. C.

Kierownik biura prasowego urzędu miasta zaznaczył także, że wcześniej magistrat przygotował dla mieszkańców broszurę z radami, jak oszczędzać energię.

Stacja Parkowa – nowoczesna plaża w Krakowie

Najnowsze

Co w Krakowie