„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Apel z Krakowa o masowe testowanie na przeciwciała koronawirusa. To recepta na zbyt małą liczbę szczepionek na covid

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Jeśli najpierw przeprowadzimy masowe testowanie na przeciwciała koronawirusa, to będzie można w pierwszej kolejności szczepić tych, którzy jeszcze nie przeszli koronawirusa. I w ten sposób zmniejszyć problem zbyt małej liczby szczepionek na covid. Takiego argumentu za programem masowych testów użyją krakowscy radni, którzy swój apel wyślą do premiera Mateusza Morawieckiego i pełnomocnika rządu ds. szczepień na covid Michała Dworczyka.

„Rada Miasta Krakowa zwraca się z apelem o rozpoczęcie masowego, pełnego programu testów przesiewowych na przeciwciała koronawirusa dla wszystkich chętnych Polaków między 18 a 70 rokiem życia” – czytamy w projekcie rezolucji, którą inicjuje radny Łukasz Wantuch. Jego zdaniem, koszt takich badań nie przekroczyłby nawet 0,5 procenta wydatków, jakie do tej pory państwo poniosło na walkę z pandemia koronawirusa.

Jak tłumaczy radny Wantuch, celem tak szerokich badań byłoby poznanie prawdziwej skali pandemii w Polsce. Np. w zakładach Newagu w Nowym Sączu przebadano ponad 1,3 tys. pracowników – u ponad połowy wykryto przeciwciała. Jak podaje rynekkolejowy.pl, Zbigniew Konieczek, prezes Newagu, twierdzi, że przebadanie całej populacji na obecność przeciwciał koronawirusa, pozwoliłoby na racjonalizację systemu szczepień. – W pierwszej kolejności należy wówczas szczepić tych, którzy nie mają przeciwciał – powiedział Zbigniew Konieczek.

Tym tropem idzie radny Wantuch, który proponuje apel do premiera Mateusza Morawieckiego i pełnomocnika rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michała Dworczyka. Chodzi o masowe testowanie wszystkich osób w wieku 18-70 lat. Poddanie się badaniom byłoby dobrowolne.

Przeprowadzenie takich testów pozwoli lepiej wykorzystać niewystarczającą liczbę szczepionek. Osoby z przeciwciałami mogą być zaszczepione na samym końcu, be względu na wiek – tłumaczy Łukasz Wantuch. I dodaje, że dla osób z pozytywnym testem można by wprowadzić specjalna kartę, która pozwalałby na korzystanie z restauracji, hoteli, wyciągów narciarskich itp. – W skali całej Polski może to być kilkanaście milionów osób, co będzie potężnym pozytywnym bodźcem dla gospodarki – podkreśla krakowski radny.

Samo miasto Kraków zdecydowało się na takie badania wśród wszystkich nauczycieli.

(GS)

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca