Arabski książę z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim (wideo)

Musisz przeczytać

Książę Królestwa Arabii Saudyjskiej Turki Al Faisal gości w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie wizyty książę otworzył wystawę prezentująca zdjęcia z wizyty jego ojca, księcia Fajsal bin Abdulaziz  w Warszawie w 1932. W obecnym rządzie Arabii Saudyjskiej Turki Al Faisal pełni funkcję ministra sportu.

Wizyta księcia zbiegła się z 90. rocznicą wizyty w Polsce księcia Faisal bin Abdulaziz i nawiązania polsko-saudyjskich stosunków dyplomatycznych. W maju 1932 roku, JKW Książe Fajsal bin Abdulaziz (ojciec Turkiego Al Faisala, późniejszy król Arabii Saudyjskiej) został przyjęty przez marszałka Józefa Piłsudskiego i odznaczony przez prezydenta Ignacego Mościckiego orderem Polonia Restituta. Wynikiem spotkania było  podpisanie pierwszych kontraktów wojskowych i cywilnych. Order „Polonia Restituta” I klasy, którym księcia udekorował Prezydent RP, jest eksponowany w Muzeum Fundacji Króla Faisala w Rijadzie.

Uniwersytet Jagielloński i Królestwo Arabii Saudyjskiej systematycznie zacieśniają współprace przynosząc obu stronom wymierne korzyści. Współpracę najstarszej polskiej uczelni z krajem z Półwyspu Arabskiego zainicjował w 2003 roku ówczesny rektor UJ prof. Franciszek Ziejka. Jego dzieło kontynuowały kolejne władze rektorskie z profesorami Wojciechem Nowakiem, Piotrem Laidlerem i Szczepanem Bilińskim na czele.

Do tej pory progi uczelni opuściło ośmiu  Saudyjczyków. Sześciu z nich ukończyło studia na Wydziale Lekarskim UJ CM, pozostali są absolwentami Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

(JS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca