Archidiecezja Krakowska organizuje Szkołę Ceremoniarza Parafialnego

Musisz przeczytać

10 zjazdów, 6-dniowe warsztaty liturgiczne oraz dzień skupienia i błogosławieństwo – to program Szkoły Ceremoniarza Parafialnego. Organizuje ją Archidiecezja Krakowska. Pierwszy zjazd lektorów – kandydatów na ceremoniarzy już 24 września.

Niewtajemniczonym ceremoniarz kojarzy się z ta osoba przy ołtarzu, która asystuje przy ołtarzu księdzu odprawiającemu mszę świętą i przewraca kartki mszału (księgi, z której kapłan odczytuje kolejne fragmenty modlitw). Ale ceremoniarz ma znacznie więcej zadań. Oto te najważniejsze:
1.pomoc w kierowaniu asystami liturgicznymi w parafii podczas Mszy Świętych w niedzielę, podczas uroczystości i innych nabożeństw,
2.pomoc w sprawowaniu opieki nad małymi grupami kandydatów, ministrantów i lektorów (szczególnie w parafiach, gdzie posługuje jeden ksiądz)
3.prowadzenie spotkań teoretycznych oraz praktycznych ćwiczeń z liturgii w grupach służby liturgicznej,
4.czuwanie nad przebiegiem służby Bożej w ciągu całego tygodnia,
5.dbanie o dyscyplinę, porządek i ciszę w zakrystii,
6.pełnienie posługi animatora w czasie rekolekcji parafialnych i ministranckich,
7.pomoc w asystach w czasie uroczystości diecezjalnych.

Szkoła Ceremoniarza ma przygotować do tych wszystkich zadań. „Podczas zajęć lektorzy otrzymują kompleksową wiedzę oraz mają okazje wykorzystać ją w praktyce. Poznają i szczegółowo omawiają obrzędowość oraz porządek Eucharystii, rok liturgiczny oraz sakramenty. Osobne wykłady poświęcone są liturgii Triduum Paschalnego, które jest zwieńczeniem życia Kościoła. Mają także zajęcia z duchowości, które ukierunkowują ich na osobiste przeżywanie Mszy św. i na ich relację z Bogiem. Zaznajamiają się również z zakrystią oraz z muzyką liturgiczną. Na warsztatach wyjazdowych zdobytą wiedzę realizują praktycznie. Skupiają się także na metodyce prowadzenia zespołów liturgicznych oraz zbiórek lektorskich lub ministranckich” – podaje kuria metropolitalna.

Aby dokonać zapisu na Szkołę należy wejść w link, zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca