Arcybiskup Marek Jędraszewski wprowadził nowy podatek. Tak tłumaczy to rzecznik kurii

Arcybiskup Marek Jędraszewski wydał dekret, w którym nakazuje parafiom oddawać kurii dziesięcinę z ich przychodów od prowadzonej działalności. Teraz tę decyzję tłumaczy rzecznik kurii. 

Arcybiskup Jędraszewski 12 września wydał dekret, który zobowiązuje każdą parafię krakowskiej archidiecezji do oddawania na rzecz kurii dziesiątej części przychodów z prowadzonej działalności.

Arcybiskup Marek Jędraszewski nakłada podatek na „pokrycie potrzeb diecezjalnych”

– Chodzi o dodatkowe wpływy, jakie poszczególne parafie czerpią z dzierżawy nieruchomości, prowadzonych sklepików czy otrzymywanych w zamian za to, że na ich terenie stoją maszty telekomunikacyjne – wyjaśnił Onetowi rzecznik kurii ks. Łukasz Michalczewski.

Rzecznik kurii przypomniał, że dziesięcina pojawiła się w Piśmie Świętym Starego Testamentu i była powszechnie pobierana do XIX wieku, gdy została wycofana w związku z rozdziałem Kościoła od państwa.

Podatek zacznie obowiązywać od października 2022 roku.

„Celem podatku jest pokrycie potrzeb diecezjalnych, m.in. wynikających z zasad sprawiedliwości oraz solidarności potrzeby wspierania wspólnot parafialnych znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej w ich misji sprawowania kultu, działalności charytatywno-opiekuńczej, konserwacji zabytków czy prowadzenia inwestycji sakralnych i remontów” – wyjaśnił w dekrecie metropolita Jędraszewski.

 

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie