Wystarczy wolontariuszy na ŚDM?

Musisz przeczytać

W czasie Światowych Dni Młodzieży o pielgrzymów będzie dbała cała armia ludzi. Oprócz wolontariuszy, do pomocy zaangażowano również pracowników służby medycznej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz żołnierzy. Komitet Organizacyjny zakończył właśnie przyjmowanie zgłoszeń na wolontariuszy. W sumie w systemie zarejestrowało się 22 tys. ochotników, ale do tej pory udało się zrekrutować 16,5 tys. wolontariuszy z polski oraz ponad 3 tys. z zagranicy. To o około 3 tys. mniej niż początkowo zakładano.

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży kilkukrotnie przedłużał okres rejestracji dla osób, które chciałyby pomóc w organizacji wydarzenia i wcielić się w rolę wolontariusza. Powodem wydłużenia okresu rejestracji były problemy z frekwencją. Początkowo zakładano bowiem, że przy organizacji ŚDM będzie pomagało ok. 25 tys. wolontariuszy. Ostatecznie jednak udało się zgromadzić ok. 22 tys. ochotników, którzy w czasie ŚDM będą odpowiedzialni za pomoc w obsłudze ruchu pielgrzymkowego, informowaniu uczestników wydarzenia, a także będą mieli za zadanie pomagać służbom porządkowym i ratunkowym.

Do tej pory Komitet Organizacyjny zweryfikował i zrekrutował 16,5 tys. wolontariuszy z Polski oraz ponad 3 tys. osób z zagranicy z czego 60 proc., to kobiety. To jednak nie koniec, bo w organizacji Światowych Dni Młodzieży czynnie będzie uczestniczyć również kilka tysięcy osób ze służby medycznej, blisko 3 tys. strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 3 tys. żołnierzy, którzy początkowo będą odpowiedzialni za przygotowywane miejsc wydarzeń centralnych a następnie pomogą służbom porządkowym.

Nauka i praca

Wszyscy zrekrutowani wolontariusze będą musieli przejść tygodniowe szkolenie, które pozwoli im zapoznać się planem miasta, organizacją ruchu w czasie Światowych Dni Młodzieży, organizacją komunikacji miejskiej, rozmieszczeniem punktów medycznych oraz informacyjnych. W czasie szkolenia zdobędą również wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, którą będą przekazywać policjanci oraz inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Wolontariusze poznają również podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Ochotnicy zaangażowani w Światowe Dni Młodzieży oprócz typowych zadań informacyjnych i koordynacyjnych, będą mieli również obowiązki niestandardowe.

– Przykładem takiego zadania jest dbanie o ciszę w miejscach nazywanych strefami pojednania, czyli w miejscach spowiedzi. Oprócz tego wolontariusze będą służyli pomocą w dystrybucji wody i suchego prowiantu, będą pomagali przy Festiwalu Młodych i katechezach oraz wielu innych inicjatywach koniecznych do bezpiecznego przeżywania święta młodych. Za to na koniec przygotowana jest dla nich piękna nagroda – zdradza Katarzyna Kucik odpowiedzialna za wolontariat w Komitecie Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży.

Nic za darmo

Wszyscy wolontariusze chcący pomagać przy organizacji Światowych Dni Młodzieży muszą wykupić specjalne pakiety pielgrzyma, których ceny wahają się od 50 do 300 złotych. Zapewniają one darmowe podróżowanie komunikacją miejską, ubezpieczenie i plecak pielgrzyma zawierający m.in. modlitewnik, przewodnik pielgrzyma, mapę Krakowa, koszulkę oraz czapkę Światowych Dni Młodzieży. Ochotnicy będą musieli również samodzielnie sfinansować swoją podróż do Krakowa ze swojego miejsca zamieszkania.

Specjalną nagrodą za wysiłek włożony w organizację Światowych Dni Młodzieży będzie spotkanie z Ojcem Świętym. Wolontariusze spotkają się z papieżem Franciszek 31 lipca w Tauron Arenie Kraków.

(pt)

fot. michael swan via Foter.com

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca