Asystentka jako ważny członek zespołu stomatologicznego

Kiedy idziemy na wizytę kontrolną albo na leczenie do gabinetu dentystycznego, skupiamy się przede wszystkim na fachowości dentysty. To on przeprowadza zabiegi profilaktyczne i lecznicze, ale zwróćmy uwagę na fakt, że nie robi tego zwykle sam. Zawsze towarzyszy mu asystentka lub asystent, który jest bardzo ważnym członkiem zespołu stomatologicznego, jaki funkcjonuje w danym gabinecie. Jakie funkcje pełni asystentka stomatologiczna?

Zawód asystentka stomatologiczna

Aby pracować w gabinecie stomatologicznym, nie trzeba kończyć wieloletnich studiów wyższych i posiadać kwalifikacji dentystycznych. Już po roku kształcenia na kierunku asystentka stomatologiczna, na przykład w szkole policealnej w Krakowie, można już gromadzić bezcenne doświadczenie zawodowe, które zwiększa nasze szanse na dobrą pracę w swojej profesji w przyszłości.

Zawód asystentki stomatologicznej może wykonywać zarówno kobieta, jak i mężczyzna, choć jest on mocno sfeminizowany. Osoba taka jest ważnym członkiem zespołu stomatologicznego i ma wiele ważnych zadań do wykonania na co dzień.

Za co odpowiada w gabinecie stomatologicznym asystentka?

Osoba zatrudniona na stanowisku asystentki stomatologicznej odpowiada za wiele kwestii ważnych dla funkcjonowania całego gabinetu dentystycznego, kliniki czy poradni stomatologicznej i protetycznej. Asystentka może też pracować w klinikach i na oddziałach chirurgii szczękowej. Odpowiada za higienę gabinetu stomatologicznego przed, w trakcie i po zabiegu. Przygotowuje narzędzia, materiały i leki, z których w czasie swojej pracy korzysta dentysta. Podaje pożądane instrumenty na życzenie stomatologa, z którym w danym momencie współpracuje. To w gestii asystentki leży przygotowanie pacjenta do zabiegu, wspieranie go pod względem psychicznym, jeśli tego wymaga sytuacja. Asystentka stomatologiczna sporządza dokumentację medyczną, rozlicza zużyte środki oraz zapisuje na wizyty pacjentów gabinetu.

Dobra asystentka stomatologiczna będzie komunikatywna, życzliwa, empatyczna i zachowa spokój nawet w nieprzewidzianych, stresujących sytuacjach, do których może dojść podczas wykonywania zabiegów dentystycznych.

Czy warto zostać asystentką?

Wiedząc, jaka jest specyfika pracy asystentki stomatologicznej oraz jakie wymagania stawia się kandydatom na takie stanowisko, można podjąć racjonalną decyzję, czy chcemy kształcić się w tym kierunku. Perspektywy znalezienia pracy w zawodzie asystentki są szerokie w całej Unii Europejskiej. W Polsce zgodnie z regulacjami zaimplementowanymi przez Ministerstwo Zdrowia w każdym gabinecie dentystycznym musi być zatrudniona dyplomowana asystentka lub higienistka stomatologiczna.

/artykuł sponsorowany/

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie