Badacze z AGH zbadali jakość powietrza w Małopolsce. Wnioski są jednoznaczne!

Musisz przeczytać

Badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej sprawdzili, czy krakowska uchwała antysmogowa wpłynęła na poprawę jakości powietrza w mieście.

„Wnioski, do których doszli są jednoznaczne: uchwała wpłynęła pozytywnie i w Krakowie jakość powietrza poprawia się szybciej niż w reszcie województwa małopolskiego” – czytamy w serwisie smoglab.pl o badaniu, którego autorami są prof. Piotr Kleczkowski i mgr inż. Katarzyna Kotarba.

– Najprostszą, a jednocześnie najbardziej wiarygodną metodą takiej weryfikacji jest porównanie tempa spadku stężenia substancji zanieczyszczających w Krakowie oraz w całym województwie małopolskim, z wyłączeniem Krakowa – napisali w raporcie, który można przeczytać tutaj.

Z analizy wynika, że zmiana średniego stężenia pyłu PM10 jest wyższa w Krakowie niż w całym województwie z wyłączeniem Krakowa. O ile spadek (liczony w sezonach grzewczych) w Krakowie wynosi 45,42 proc., tak w Małopolsce jest on dużo mniejszy – 28,73 proc.

Zakaz ogrzewania paliwami stałymi obowiązuje w Krakowie od 1 września 2019 roku. Jednak już wcześniej, zmniejszała się liczba używanych w mieście kotłów na węgiel oraz drewno. Obecnie w Krakowie pozostało jeszcze, wg. szacunków Urzędu Miasta, ok. 1800 palenisk.

(ko)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca