Balet dla dorosłych. Niezwykłe zajęcia w Krakowie [zdjęcia]

Wiele osób sądzi, że naukę tańca klasycznego należy rozpocząć w wieku przedszkolnym, a tańczenie na czubkach palców wiąże się z bólem. W Krakowskiej Królewskiej Fundacji Baletu i Tańca naukę baletu można zacząć jako osoba dorosła, a zajęcia mogą okazać się świetną zabawą oraz sposobem na poprawę sylwetki.

– Nasza szkoła zachęca każdego do spróbowania sił w tańcu klasycznym i dlatego pierwsza lekcja jest darmowa. To nic nie kosztuje – przyjść, zobaczyć, poćwiczyć i przekonać się, czy zajęcia się podobają i czy chcemy na nie uczęszczać. Program każdej grupy baletu dla dorosłych jest bardzo indywidualny. Pedagog zwraca uwagę na indywidualne predyspozycje i możliwości uczennic, aby lekcje dawały radość, satysfakcję, ale oczywiście też dobry wycisk – informuje Karina Smirnova, prezes Krakowskiej Królewskiej Fundacji Baletu i Tańca oraz pedagog.

Zajęcia baletu dla dorosłych przyciągają wiele młodych krakowianek, które pragną spełnić swoje dziecięce marzenie. Tańczyć uczą się także mamy, których dzieci uczęszczają na zajęcia w Krakowskiej Królewskiej Fundacji Baletu i Tańca. Balet dla dorosłych może być zarówno pomysłem na znalezienie wspólnej rodzinnej pasji, jak i na poznanie nowych przyjaciół.

– Na balet dla dorosłych chodzę już trzeci rok. Przede wszystkim jest to dla mnie odskocznia od codziennej rutyny, szansa na zawiązanie nowych znajomości, jak również spełnienie małego, ukrytego marzenia z dzieciństwa. Chyba jak większość małych dziewczynek, chciałam zostać baleriną i móc przebierać się w piękne, różowe sukieneczki. Zajęcia pozwalają mi także kształtować dobrą postawę i wyrabiają u mnie nawyki delikatności i dziewczęcego wdzięku. Balet sprawia mi ogromną radość – opowiada Magdalena.

Klasyka dla dorosłych pozwala utrzymać świetną sylwetkę, a także wzmocnić i rozciągnąć mięśnie. Jest to dobry pomysł dla tych, którzy pragną zrzucić parę kilo. Balet nie tylko rozwija prawidłową postawę ciała, ale również uczy dyscypliny i wrażliwości. Taniec pozwala na oderwanie się od codziennych problemów, relaksuje i dodaje pozytywnej energii.

Niezwykła szkoła

Krakowska Królewska Fundacja Baletu i Tańca powstała w 2013 roku z inicjatywy tancerki i pedagoga Kariny Smirnowej oraz Rafała Szlachty, który jest wiceprezydentem Światowej Federacji Muaythai oraz poświęca się organizacjom non-profit. W szkole organizowane są również zajęcia dla dzieci.

Jednym z nauczycieli jest Karina Smirnova, która jest również prezesem fundacji. Ukończyła liceum sztuk pięknych w Moskwie i otrzymała tytuł pedagoga. Marzeniem Smirnovej jest pokazanie, że balet jest dla każdego. W szkole naucza również Larysa Palagina, która przez 20 lat była solistką Teatru Opery i Baletu w Mińsku. Tańczyła główne role m.in. w „Giselle” czy „Śpiącej Królewnie”.

– Nasza szkoła wyróżnia się wyszkolonymi i profesjonalni nauczycielami, których całe życie było i jest związane z baletem oraz tańcem. Mamy indywidualne podejście do każdego ucznia. Uczymy według tradycji rosyjskiej szkoły baletowej. Mamy aż trzy grupy baletu dla dorosłych, do których ciągle dołączają nowe osoby. Cieszy mnie ten fakt, że młodzież i studentki interesują się tańcem klasycznym – mówi Smirnova.

Zajęcia dla dorosłych podzielone są na trzy grupy: początkującą, średniozaawansowaną oraz zaawansowaną. Podczas lekcji uczennice doskonalą swoją technikę przy drążku. Bardziej zaawansowane grupy ćwiczą taniec na palcach. Raz w tygodniu w ramach zajęć odbywają się zajęcia z „barre au sol”. Są to ćwiczenia wzmacniające i poprawiające technikę tańca klasycznego, które wykonuje się na podłodze.

Na końcu roku szkolnego uczennice prezentują zdobyte umiejętności podczas gali baletowej. Do tej pory widzowie mogli zobaczyć „Walc kwiatów”, „Taniec hiszpański” oraz „Taniec francuski” z baletu „Dziadek do orzechów”, a także „Taniec neapolitański” z „Jeziora Łabędziego”. Oprócz klasycznych układów baletowych uczennice prezentują tańce ludowe oraz choreografie rewiowe.

Czy na balet mogą chodzić mężczyźni?

– Ciężko by było wyobrazić sobie takie słynne balety jak „Dziadek do orzechów”, „Jezioro Łabędzie”, „Śpiąca Królewna” czy „Romeo i Julia”bez mężczyzn. Do naszej szkoły obecnie nie uczęszczają chłopcy, ale mamy nadzieje, że to się zmieni. Na pewno pierwszy uczeń – niezależnie czy będzie dorosłym mężczyzną czy jeszcze chłopcem, będzie miał zajęcia u nas w szkole z 50% zniżką – stwierdza Karina Smirnova, prezes Krakowskiej Królewskiej Fundacji Baletu i Tańca oraz pedagog.

Obecnie trwa nabór do grup dla dorosłych. Chętni mogą przyjść na pierwsze darmowe zajęcia. 

Just.

 

 

 

 

 

Zobacz także