Balice stoją. Pół miesiąca wystarczyło, by statystyki lotniska runęły w dół

W marcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 250 924 pasażerów czyli o 353 000 pasażerów mniej niż w marcu 2019 roku. To 58-proc. spadek w stosunku do marca poprzedniego roku. W stosunku do zaplanowanych prognoz na marzec 2020 r. spadek jest jeszcze większy – sięga 66 proc.

Od początku roku Balice obsłużyły 1 534 496 pasażerów, czyli o 98 tysięcy mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wystarczyło pół miesiąca, by pnące się w górę statystyki krakowskiego lotniska runęły w dół. W poprzednich miesiącach wzrosty przekraczały 20 proc.

Krakow Airport

I lepiej nie będzie, przynajmniej w najbliższym czasie. Lotnisko jest zamknięte dla pasażerów, rejsy regularne są odwołane. Wprawdzie niektóre linie lotnicze planują powrót do regularnego latania w drugiej połowie kwietnia, ale tak naprawdę nie wiadomo, kiedy skończą się obostrzenia i kiedy pasażerowie na masową skalę zdecydują się na ponowne korzystanie z transportu lotniczego

– Skala strat, z jaką mierzy się branża lotnicza i turystyczna, jest ogromna. Według danych ACI Europe z dnia 17 marca wynika, iż w samym tylko pierwszym kwartale z europejskich lotnisk z powodu problemów z koronawirusem nie skorzysta ponad 100 mln pasażerów. Oznacza to ponad 50% spadek w stosunku do pierwotnych prognoz. To pokazuje, że na skalę, gwałtowność obecnego załamania nikt w Europie i na świecie nie był przygotowany – ocenia Radosław Włoszek prezes Krakow Airport.

GS

Najnowsze

Co w Krakowie