Bat na kopcące fabryki? Ciekawa aplikacja zwyciężyła w tegorocznym Smogathonie

Aplikacja zespołu Qubit do zgłaszania wypadków w zakładach przemysłowych i analizy dotychczasowych danych zwyciężyła w tegorocznej edycji Smogathonu.

Smogathon to 24-godzinny hackathon poświęcony wykorzystywaniu innowacji i technologii w walce ze smogiem. W tym roku nagrodę specjalną otrzymał zespół Qubit, który opracował projekt platformy i aplikacji do zgłaszania wypadków w zakładach przemysłowych i analizy dotychczasowych danych.

– Nasz pomysł to aplikacja oraz strona webowa, które będę monitorować wszystkie awarie oraz emisję zanieczyszczeń przez firmy. Umożliwią one mieszkańcom własnoręczne zgłaszanie wypadków, pożarów, rzeczy, które uważają za podejrzane. Jako rozwinięcie chcielibyśmy użyć do detekcji tych zagrożeń dronów z kamerami – mówi Wojtek ze zwycięskiego zespołu.

Tegoroczny Smogathon odbył się 7 i 8 grudnia w Krakowskim Parku Technologicznym. Uczestnicy wydarzenia otrzymali zbiory danych dostarczone przez Miasto Kraków, Airly, IMGW, GIOŚ oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, które pozwoliły na stworzenie wyjątkowych projektów.

Uczestnicy wydarzenia tworzyli projekty w pięciu kategoriach:

  1. nadzór nad zanieczyszczeniami przemysłowymi
  2. identyfikacja źródeł zanieczyszczenia powietrza
  3. zarządzanie emisją w transporcie
  4. zdrowotne skutki zanieczyszczenia powietrza
  5. monitorowanie i prognozowanie zanieczyszczenia

Nagroda w każdej z kategorii to 10 tys. zł. Dodatkowo Krakowski Park Technologiczny przygotował nagrodę specjalną w wysokości 60 tys. zł. Nagrodę specjalną w wysokości 60 tys. zł zdobyli zwycięzcy w kategorii nadzór nad zanieczyszczeniami przemysłowymi.

ms, krakow.pl

Zobacz także