Aktualności Miasto Polecane

Będą dwie manifestacje? Miasto decyduje o in vitro. „Jest nam wstyd”

To może być gorący poranek w Krakowie. Jutro rano krakowscy radni zdecydują, czy Kraków będzie finansował in vitro ze środków samorządowych. Obecność pod magistratem zapowiadają zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego pomysłu.

Autorką uchwały jest radna Nowoczesnej, Małgorzata Jantos. – To jest apel do pana prezydenta, który parę dni temu mówiąc o budżecie w 2017 roku powiedział, że ten budżet będzie mniej inwestycyjny, a bardziej prospołeczny. Troszeczkę wstyd nam jest, że jeśli chodzi o sprawy wspierania czy też dofinansowania in vitro, nie jesteśmy pierwsi – mówi na antenie Radia Eska.

Nowoczesna zapowiada manifestację poparcia, zorganizowane zostało wydarzenie na Facebooku, ale szału tam nie ma. Uczestnictwo potwierdziło 37 osób, pojawił się tylko jeden wpis. Jeden z internautów napisał, że chciałby przyjść, ale niestety nie da rady, bo pracuje. Podejrzewamy, że w rzeczywistości uda im się zmobilizować do uczestnictwa nieco więcej osób.

Pod Urząd Miasta Krakowa zaprasza także Stowarzyszenie Most Kobiet. Początek obu manifestacji zaplanowano na godz. 9:30.

Do obecności pod magistratem nawołuje także Fundacja Pro-Prawo do Życia. – Tworzy się szeroka koalicja przeciwko pomysłowi finansowania in vitro ze środków publicznych. Widzimy, że rośnie poparcie dla naszej inicjatywy, dlatego zachęcamy do protestu – mówi na łamach portalu Pch24.pl przedstawiciel fundacji, Adam Kulpiński.

Prezydent Jacek Majchrowski się waha. – Jeśli będziemy finansować in vitro, zaraz pojawią się osoby, które będą domagać się finansowania innych projektów – przestrzega.

Decyzje o finansowaniu in vitro z miejskich pieniędzy podjęto wcześniej m.in. w Częstochowie i Łodzi.

(wm)

fot. Czarny Protest