Będą jednolite ładowarki. Sukces europosłanki z Krakowa

„Jest przełom! Komisja Europejska zaproponowała przepisy dotyczące jednolitej ładowarki” – informuje biuro prasowe Parlamentu Europejskiego. Od lat o jednolite ładowarki walczy europosłanka z Krakowa Róża Thun.

Komisarz ds. jednolitego rynku Thierry Breton przedstawił dziś (23 września 2021 roku) pakiet propozycji legislacyjnych, które zharmonizują ładowanie przenośnych urządzeń elektronicznych w UE. Port USB-C stanie się standardem dla wszystkich smartfonów, tabletów, kamer, słuchawek, przenośnych głośników oraz podręcznych konsoli do gier. Oprócz wprowadzenia jednolitej ładowarki, KE zaproponowała także rozłączenie sprzedaży ładowarek do każdego nowego sprzętu elektronicznego. Komisarz zapowiedział, że nowe przepisy wejdą w życie 2 lata po ich przyjęciu przez Radę UE i Parlament Europejski.

Propozycje wychodzą naprzeciw wieloletnim staraniom i naciskom na Komisję Europejską ze strony konsumentów i przedstawicieli Europarlamentu, w tym europosłanki Róży Thun. To ona była m.in. współautorką rezolucji PE i listów do komisarzy z wnioskiem o przyspieszenie decyzji w tej sprawie i przygotowania konkretnych przepisów, nie czekając na dobrowolne porozumienie producentów.

– Opróżnijmy nasze szuflady pełne niepotrzebnych ładowarek! Średnio obywatel UE produkuje rocznie 16 kg elektrośmieci. Dzięki jednolitej ładowarce uda nam się znacząco ograniczyć ilość odpadów – komentuje dzisiejszą decyzję Komisji Europejskiej europosłanka z Krakowa.

Róża Thun (fot. biuro europsłanki Róży Thun)

Według danych Komisji Europejskiej, europejscy konsumenci zakupili w 2020 roku 420 mln telefonów komórkowych i innych przenośnych sprzętów elektronicznych. Wyprodukowali także 11 tyś. ton elektrośmieci. 38 proc, konsumentów doświadczyło sytuacji, w której nie mogło naładować komórki ze względu na brak kompatybilnego złącza. Według szacunków, konsumenci w UE wydają około 250 mln euro rocznie na niepotrzebne zakupy ładowarek.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie