Tu będą mogli wykazać się internetowi hejterzy od himalaizmu. Cudowny wynalazek krakowskich uczelni

Przy okazji akcji ratunkowej Na Nanga Parbat okazało się, że w Polsce aż roi się od ekspertów od wypraw wysokogórskich. Tysiące internetowych klikaczy dobrze wiedziało, co należy zrobić na wysokości 7 tysięcy metrów przy 50-stopniowym mrozie.

Teraz ci internetowi napinacze będą mogli sprawdzić swoje umiejętności bez wyjeżdżania z Krakowa. Na Politechnice Krakowskiej (przy współudziale Akademi Wychowania Fizycznego) powstała komora termoklimatyczna w której temperatura osiąga nawet -50 stopni Celsjusza, a przy symulacji podmuchów wiatrów nawet niżej.

Komora zostanie naśnieżona i oświetlona w sposób imitujący zmianę pór dnia i nocy, będzie też stale monitorowana kilkoma kamerami (planowana jest bezpośrednia transmisja internetowa eksperymentu). Uczestnicy testów będą musieli samodzielnie urządzić stanowiska do spania, jedzenia, podejmowania aktywności ruchowej, która jest warunkiem przetrwania w ekstremalnie niskich temperaturach. Dodatkowo zespół Survivaltech będzie symulował sytuacje awaryjne (zepsucie sprzętu, złamanie nogi, wpadnięcie do przerębla) i testował schematy zachowania w nich.

Na razie nie wiadomo, czy z komory będzie mógł korzystać każdy pierwszy lepszy hejter. Ale byłoby fajnie, gdyby wielu z nich dało się tam zamknąć.

W eksperymencie, który rozpocznie się we wtorek 6 lutego 2018 r. na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, weźmie udział kilka grup uczestników. Będą wśród nich m.in. członkowie zespołu Projekt VR Valerian Romanovski i Wawrzyniec Kuc, instruktorzy survivalu Paweł Supernat i Piotr Marczewski z grupy szkoleniowej Survivaltech (szkolącej m.in. służby specjalne) oraz Piotr Śliwiński – alpinista i podróżnik, który 11 razy okrążył kulę ziemską, zdobywca 7 szczytów Korony Ziemi, który przygotowuje się do wejścia na Mount Everest. Próbkę mrozu zaliczą także goście wydarzenia – trenerzy, dziennikarze, amatorzy sportu (w tym po przeszczepie szpiku), a także wyczynowi sportowcy, wśród nich były kolarz zawodowy, a obecnie trener Cezary Zamana. Trzech uczestników eksperymentu- Valerian Romanovski, Wawrzyniec Kuc i Piotr Śliwiński – będzie przebywać w arktycznym mrozie nawet do 100 godzin.

W eksperymencie, monitorowanym przez ekspertów różnych dziedzin nauki – inżynierów, lekarzy, biochemików, dietetyków, psychologów, fizjologów, trenerów przygotowania fizycznego – sprawdzane będą ludzkie zachowania i możliwości w skrajnie ekstremalnych warunkach klimatycznych.

(wm, inf. prasowa)

fot. screen z Facebooka

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie