Będzie kolejna demonstracja w Krakowie! W środę „święto nieprzyjmowania mandatów”

W środę 20 stycznia o godz. 18 na Rynku Głównym w Krakowie demonstranci będą obchodzić „dzień nieprzyjmowania mandatu”.

„Okazją, która skłoniła nas do wyjścia w ten mroźny dzień z domu, jest wpłynięcie do Sejmu projektu ustawy Wina+. Projekt zakłada, że nie będziemy mieli prawa do odmowy przyjęcia mandatu, będziemy musiały/eli go zapłacić niezależnie od jego słuszności i zbierać dowody swojej niewinności, jeśli nie będziemy się zgadzać z oceną wszechwiedzącej policji” – informują organizatorzy demonstracji.

Środowy protest to odpowiedź na projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Głośny projekt Solidarnej Polski nr 866 wpłynął do Sejmu 8 stycznia. Warszawski kolektyw SZPILA nazwał go projektem “Wina+”. Protesty przeciwko nowelizacji ustawy odbędą się w tym tygodniu w kilku miastach, m. in. w Warszawie i w Katowicach.

“Tym samym władza zamierza odebrać nam, osobom zaangażowanym społecznie, głos, bo do tej pory policja przegrywała prawie wszystkie sprawy o nieprzyjęte mandaty w czasie strajków. To prawo dotknie jednak nie tylko protestujących, policja będzie organem stanowiącym i jednocześnie wykonującym prawo w każdej sprawie, bez konieczności przedstawienia jakichkolwiek dowodów.” – czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.

Pikieta w Krakowie organizowana jest z inicjatywy Spółdzielni Praktyk Wywrotowych, KOD Małopolska, Lewicy Razem, PPS i Antyfaszystowskiego Krakowa. Organizatorzy przypominają o zasadach bezpieczeństwa, maseczkach i zachowywaniu odstępów podczas demonstracji.

(ko)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie