Jaki będzie Kraków przyszłości? Oto lista życzeń

Musisz przeczytać

Jaki będzie Kraków przyszłości? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć eksperci i mieszkańcy, którzy wzięli udział w debacie „Kraków dla pokoleń”. W czwartek wieczorem w Pałacu Krzysztofory odbyło się pierwsze z czterech spotkań.

– Pierwszym elementem, który rozpoczął te debaty, były wpisy internetowe – powiedział rozpoczynając dyskusję prezydent Jacek Majchrowski. Temat: „Nasz Kraków – miasto wygodne dla ludzi”.

Kolejne spotkana odbędą się w różnych punktach miasta, w regularnych, tygodniowych odstępach.  Ich motywy przewodnie to: metropolia przyszłości, miasto przyjazne gościom i najmniejsi inwestycją w przyszłość. Na zakończenie, 13 października w Pałacu Krzysztofory, zaplanowano debatę podsumowującą. W założeniu projekt ma dać mieszkańcom możliwość wyrażenia swojego zdania, o tym jak powinien wyglądać Kraków za 30/40/50 lat.

Pierwsze spotkanie z serii "
Pierwsze spotkanie z serii „Kraków dla pokoleń”

Wygodny Kraków za 30/40/50 lat to… inteligentne pojazdy elektryczne i roboty

Zdaniem prof. Ryszard Tadeusiewicza, Kierownika Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH, Kraków posiada doskonałe zaplecze naukowe w postaci inżynierów, którzy zajmują się nowoczesnymi technologiami. – Potencjał naukowców zajmujących się naukami technicznymi w Krakowie powinien Krakowowi służyć – podkreślił prof. Tadeusiewicz.

Do jednej z najważniejszych kwestii zaliczył komunikację. – My w naszych laboratoriach zaczynamy tworzyć pojazdy przyszłości, w postaci pojazdów elektrycznych, elektronicznych, inteligentnych, samoobsługowych – zaznaczył naukowiec i zachęcił do zapoznania się ze stroną internetową kierowanej przez niego katedry.

Kolejnym istotnym zagadnieniem, zdaniem prof. Tadeusiewicza, jest robotyzacja pracy, która w obliczu problemu starzejącego się społeczeństwa, pozwoli utrzymać obecny komfort życia.

…zieleń, czyste powietrze, aktywni i zdrowi seniorzy, otwartość na zmiany

Głos w dyskusji zabrała również dr n. med. Renata Godyń-Swędzioł – Dyrektor Szpitala im. G. Narutowicza w Krakowie. Według pani dyrektor, społeczeństwo miasta można podzielić na trzy główne grupy. Turyści, studenci i seniorzy. – Wygodny Kraków dla seniorów jest wtedy, gdy spełnione są trzy zasady: zdrowy Kraków, czyste powietrze i zielony Kraków – podkreśliła dyrektor Godoń-Swędzioł . – Musimy przekazywać juniorom, żeby aktywizowali seniorów – dodała.

Z kolei Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, akcentował konieczność budowy społeczeństwa otwartego na zmiany. – Kraków wygra swój los, wygra swoją perspektywę, kiedy będzie absorbował wszelakie zmiany. I społeczne i gospodarcze, różnego rodzaju innowacje, ponieważ to spowoduje, że w Krakowie będą mieszkać ludzie kreatywni – podkreślił Kośmider.

…miasto z czystą energią, dostępem do wody i salą konferencyjną na 5500 osób

O ograniczonych zasobach i zrównoważonym rozwoju mówiła natomiast  dr Anita Bokwa z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ. – Zaczynają się bardzo niskie stany wody w Rabie. Na razie Zbiornik Dobczycki sobie radzi, ale  gospodarka wodna jest tym co wymaga bardzo długofalowego myślenia – wyraziła troskę dr Bokwa.

Konieczności racjonalnego gospodarowania energią i przechodzenia na jej odnawialne źródła podkreślił natomiast prof. Tadeusiewicz. – W tej chwili Kraków jest silnie uzależniony od energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł, to znaczy ze spalania rozmaitego rodzaju paliw, głównie niestety węgla. Rezultat jest taki, że wyczerpujące się zasoby, zmieniające się ceny surowców energetycznych mogą nam skomplikować te nasze piękne marzenia o Krakowie przyszłości, jako o mieście, w którym będzie się radośnie i dobrze żyło – ostrzegł naukowiec.

Problem braku dużego audytorium zauważył natomiast Andrzej Zdebski, Prezydent Izby Przemysłowo – Handlowej w Krakowie – Największa sala do słuchania koncertów to jest chyba sala Filharmonii Wiedeńskiej na 5000, to może Kraków pójdzie po rekord europejski na 5500.

… głosy publiczności

Wypowiedzi i komentarze, zgromadzonej na debacie publiczności, koncentrowały się na obecnych problemach miasta. Jak zauważył prowadzący, także wypowiedzi samych panelistów, w dużej mierze dotyczyły dnia dzisiejszego lub perspektywy kilku najbliższych lat. Pojawiła się więc kwestia zanieczyszczonego powietrza, zbyt dużej gęstości zabudowań, czy braku terenów zielonych. – W tej chwili przygotowujemy wyjątkowy plan miejscowy, który nie będzie planem zwartym, ale planem obejmującym 200 terenów zielonych w Krakowie, po to żeby ich nie można było ruszyć – odpowiedział na zarzut braku poszanowania zieleni prezydent Majchrowski.  Dodał również, że według Uniwersytetu Rolniczego, w Krakowie jest ok. 1 100 000 drzew.

Kolejna debata już w najbliższy czwartek w Kinie Wrzos.

Michał Sułowski

fot. autor tekstu

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca