Będzie Nagroda Krakowa – Miasta Literatury UNESCO. To nie tylko honorowe wyróżnienie dla twórców związanych z Krakowem

fot. Pixabay

„Nagroda Krakowa – Miasta Literatury UNESCO” – takie wyróżnienie będzie przyznawane twórcom związanym z Krakowem. Oprócz honorowego tytułu laureata doceniony pisarz, redaktor, tłumacz lub ilustrator otrzyma gratyfikację finansową – maksymalnie 30 tys. złotych.

Decyzję o ustanowieniu nowej nagrody krakowscy radni podejmą na najbliższej sesji – w środę 11 marca 2020 roku. Projekt uchwały w tej sprawie zainicjował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

„Celem Nagrody jest wspieranie i promocja wartościowych inicjatyw wydawniczych odnoszących się w szerokim znaczeniu do literackiego charakteru Krakowa, jego dziedzictwa i najważniejszych postaci życia literackiego, dzieł literatury związanych z Krakowem oraz dzieł krakowskich twórców literatury: pisarzy, redaktorów, tłumaczy i ilustratorów” – czytamy w regulaminie przyznawania nowego wyróżnienia.

Do konkursu będzie można zgłaszać kandydatury pisarzy, redaktorów, tłumaczy i ilustratorów, których projekty wydawnicze dotyczą publikacji utworów w formie drukowanej (publikacji może towarzyszyć e-book i audiobook) lub w formie elektronicznej. Muszą to być publikacje z zakresu literatury pięknej i humanistyki w języku polskim lub literatury zagranicznej w tłumaczeniu na język polski. Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać podmioty prowadzące działalność wydawniczą.

Laureat otrzyma tytuł pisarz (redaktor, tłumacz, ilustrator) Krakowa – Miasta Literatury UNESCO, dyplom i nagrodę finansową w wysokości nie wyższej niż 30 000 tys. złotych.

„W Programie Kraków – Miasto Literatury UNESCO jako jeden z celów strategicznych przyjęto wspieranie rozwoju przemysłu wydawniczego, sektora książki skupiającego różnorodne branże i zawody, m.in. wydawnictwa, drukarnie, księgarnie, biblioteki, których działalność byłaby niemożliwa bez udziału pisarzy, redaktorów, tłumaczy i ilustratorów. Nagroda może mieć pozytywny wpływ na wiele zaplanowanych działań, a przede wszystkim na wsparcie realizacji wartościowych publikacji oraz przekładów literackich odnoszących się w szerokim znaczeniu do literackiego charakteru Krakowa, jego dziedzictwa i najważniejszych postaci życia literackiego.” – można przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały o ustanowieniu Nagrody Krakowa – Miasta Literatury UNESCO.

Zobacz także