Będzie nowy dyrektor Bunkra Sztuki. Kto zastąpi Marię Annę Potocką?

Urząd miasta  ogłosił konkurs na nowego szefa Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”. Na zgłoszenia magistrat czeka do 2 listopada.  O tym, kto zastąpi obecna dyrektor placówki Marię Annę Potocką, dowiemy się na wiosnę  przyszłego roku. 

Kadencja Marii Anny Potockiej na stanowisku dyrektorki galerii Bunkier Sztuki upływa w 2024 roku. Zgodnie z zapowiedzią, miasto ogłosiło konkurs na stanowisko. Chętni mogą zgłaszać kandydatury do 2 listopada tego roku. Preferowani będą kandydaci „posiadający znajomość problematyki będącej przedmiotem działalności Galerii w zakresie działalności wystawienniczej, promocyjnej i popularyzatorskiej z dziedziny sztuki współczesnej, a także w zakresie sposobów informowania o sztuce współczesnej i jej twórcach”, posiadające kompetencje do zarządzania instytucją i zespołem oraz doświadczenie w organizowaniu i prowadzeniu wydarzeń artystycznych w kraju i zagranicą.

Kandydaci zobowiązani są do przedstawieniam.in. koncepcji autorskiego programu realizacji zadań w zakresie bieżącego funkcjonowania i rozwoju galerii oraz misję i wizję rozwoju galerii Bunkier Sztuki na okres siedmiu lat.

Konkurs  odbędzie się w dwóch etapach. W pierwszym komisja sprawdzi oferty pod względem formalnym. Do drugiego etapu zaproszeni zostaną kandydaci, by zaprezentować przygotowaną wcześniej koncepcję rozwoju, finansowania i działalności galerii oraz znajomość języka angielskiego.

Od 2020 roku trwa remont siedziby Bunkra Sztuki. To pierwszy od ponad pół wieku remont galerii. Przebudowa ma potrwać najpóźniej do kwietnia 2024 roku. Na ten czas galeria swoją działalność statutową prowadzi w tymczasowej siedzibie ‒ w pałacu Potockich, przy Rynku Głównym 20.

Przez ostatnie 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była poddawana modernizacji. W zorganizowanym w 2016 roku konkursie na przebudowę i rozbudowę Bunkra Sztuki zwyciężył projekt KWK Promes Roberta Koniecznego. W oparciu o założenia zwycięskiej koncepcji projekt wykonało Biuro Architekt Kaczmarczyk. Pracownia ta wcześniej zrealizowała między innymi budynek Wydziałów Karnych Sądu w Krakowie, obiekt Krajowej Szkoły Sądownictwa w pałacu Morskich w Lublinie. Architekci zakwalifikowani zostali także do udziału w konkursie na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz brali udział w konkursie na rozbudowę Wien Museum.

Remont Bunkra Sztuki zakłada modernizację istniejącego budynku bez dodatkowej rozbudowy o cztery podziemne kondygnacje, które pierwotnie przewidywała koncepcja konkursowa. Ich realizacja byłaby dużym wyzwaniem technologicznym i finansowym, ze względu na lokalizację budynku – prowadzenie prac w obrębie dawnych murów obronnych i fosy.

Ponownie otwarta zostanie kawiarnia, według projektu – wewnątrz budynku, na poziomie minus jeden. Ponadto galeria podjęła starania, aby kawiarnia była dodatkowo usytuowana w dotychczasowym miejscu, przed budynkiem.

Patrycja Bliska 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie