Będzie podwyżka cen biletów MPK? Oto stanowisko prezydenta Majchrowskiego

Przygotowywany jest nowy cennik biletów MPK, zgodnie z którym krakowianie będę musieli płacić więcej za przejazdy autobusami i tramwajami. Co na to prezydent Krakowa? – Proszę pamiętać, że ceny nie były podnoszone od lat – mówi Jacek Majchrowski w Radiu Kraków.

Plany są takie: cena biletu godzinnego wzrośnie do 5 złotych, a 90-minutowego do 6 złotych. Największe kontrowersje wzbudza pomysł likwidacji karty okresowej na jedną linię. Bilet miesięczny miałby kosztować aż 106 złotych, a dla posiadaczy Karty Krakowskiej – 69 złotych. Bilet 20-minutowy zostanie zastąpiony przez 15-minutowy, który miałby kosztować 2,80 zł, a bilet 40-minutowy zostałby zastąpiony przez 30-minutowy za 4 złote.

Czy taki cennik wejdzie w życie?

– Nie wiem. Sytuacja jest dynamiczna. Zmieniają się koncepcje i stanowiska różnych osób. Rada zdecyduje. To co zostało przedstawione, jest wyliczone. Proszę pamiętać, że ceny biletów nie były podnoszone od lat. Były obniżane na przykład przez Kartę Krakowską. Teraz te połączenia na wiele linii też są obniżane. Dzieci i młodzież szkolna jeździ za darmo. Tak samo seniorzy. Nic nie jest za darmo. My wszyscy dopłacamy ponad 50% do każdego przejazdu biletowego – mówi Majchrowski w Radiu Kraków.

Zmiany uderzyłyby również po kieszeni mieszkańców aglomeracji, którzy – według projektu – mieliby płacić więcej za bilet sieciowy.

– Oni nie płacą tu podatków. Wjeżdżają do Krakowa, korzystają z infrastruktury za darmo. Oni muszą się do tego dołożyć. To minimalne podwyżki. Jak ktoś ma dom w Zielonkach, stać go na te 10 złotych – uważa Majchrowski.

Zdecydowanie podniesione mają być również ceny za parkingi. Godzina postoju w ścisłym centrum ma kosztować nawet 8 zł.

– Każdy musi wjeżdżać do pierwszej strefy? Ona nie jest duża. Można stanąć dalej i podjechać komunikacją miejską. Po to ją rozwijamy, żeby mieszkańcy mogli jeździć – mówi prezydent Krakowa.

Cała rozmowa na stronach Radia Kraków.

rn, Radio Kraków

Najnowsze

Co w Krakowie