Będzie poprawka o zakazie wykorzystywania koni na drodze do Morskiego Oka. Co z dorożkami w Krakowie?

Fot. KRKnews

– Popieram ustawę o ochronie zwierząt, ale wiem, że to wciąż za mało. Dlatego złożę poprawkę mówiącą o zakazie wykorzystywania koni na drodze do Morskiego Oka – zadeklarował poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. Propozycja ma dotyczyć „ używania koni do transportu turystów”, więc może się okazać, że obejmie także dorożki z Rynku Głównego w Krakowie.

Uchwalenie nowej ustawy o ochronie zwierząt zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nowa regulacja ma wprowadzić m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Jej projekt już jest w Sejmie i wywołuje gorące dyskusje.

Poparcie dla ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS wyraził m.in. poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. Ale też zapowiedział, że zgłosi poprawkę o zakazie używania koni do transportu turystów – takiego np. na drodze do Morskiego Oka. – Co to za problem, by w dzisiejszych czasach wprowadzić meleksy elektryczne? To chyba jedyny park narodowy, gdzie konie zamęczane są na śmierć – mówił poseł Joński w TVP Info. Złożenie poprawki zadeklarował także na Twitterze.

Czy poprawka obejmie także dorożki na Rynku Głównym w Krakowie? Tego nie wiadomo. Jeśli zostanie sformułowana jako zakaz używania koni do transportu turystów, to może się okazać, że i dorożki z krakowskiego rynku znikną.

W komentarzach do wpisu posła Jońskiego są takie z poparciem dla pomysłu, z apelem, by poprawka objęła także dorożki w Rynku Głównym w Krakowie, ale też i powątpiewające, czy poprawka przejdzie w Sejmie. Podhale to bastion PiS i posłowie tej partii będą bronić górali. Może się też okazać, że cała ustawa trafi do kosza, bo to nie pierwsze podejście do ustawowego zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

(GS)

Zobacz także