Będzie się działo. Co w weekend można robić w Krakowie?

W nadchodzący weekend w Krakowie rządzić będzie literatura oraz muzyka, a to za sprawą Krakowskich Zaduszek Jazzowych, Festiwalu Conrada, Festiwalu Opera Rara czy Międzynarodowych Targów Książki! Ale będzie także coś dla dzieci.

Muzyczne zaduszki w Krakowie

68. edycja najstarszego festiwalu jazzowego w Europie, czyli Krakowskich Zaduszek Jazzowych, trwa do 29 października. Punktem kulminacyjnym będzie koncert Michała Urbaniaka z Sinfoniettą Cracovia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W tym roku po raz pierwszy zaduszki jazzowe na odbędą się na Wesołej, a 28 października rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia.

Opowieści w ruchu, czyli 15. Festiwal Conrada już trwa!

W dniach 23–29 października pisarki i pisarze z pięciu kontynentów spotykają się w Krakowie, by dyskutować o zjawisku migracji. Swoimi opowieściami podzielą się między innymi Kateryna Babkina, Natasha Brown, Philippe Claudel, Inga Iwasiów, Georgi Gospodinow, Mikołaj Grynberg, Intan Paramaditha, Małgorzata Rejmer, Judith Schalansky i Jakub Żulczyk. W programie również warsztaty i gala Nagrody Conrada. Zapraszamy również na wydarzenia towarzyszące festiwalowi.

Opera Rara Kraków

Festiwal Opera Rara Kraków włącza się w obchody Światowego Dnia Opery, prezentując pierwsze prawdziwe arcydzieło w historii gatunku – „Orfeusza” Claudia Monteverdiego oraz recitale dwóch wybitnych śpiewaków: Iana Bostridge’a i Philippe’a Jaroussky’ego. W niedzielę, 29 października, w Teatrze Słowackiego, o godz. 19.00, będzie miało miejsce spotkanie z pieśnią. Ian Bostridge – jeden z największych dzisiaj interpretatorów lieder – z Saskią Giorgini przy fortepianie wykona dwa romantyczne cykle: „An die ferne Geliebte” („Do dalekiej ukochanej”) Beethovena i „Schwanengesang” („Łabędzi śpiew”) Schuberta – zbiór ostatnich pieśni kompozytora.

26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Trwają 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To wyjątkowa okazja do udziału, w jednym miejscu, w licznych spotkaniach, prelekcjach i dyskusjach, zdobycia autografów od ulubionych autorów i powiększenia swojej domowej biblioteczki o nowe tytuły.

Nowa Huta przywraca dziedzictwo kompozytora Bogusława Schaeffera

Już jutro, 28 października odbędzie się wyjątkowy koncert Syntezy – „Tribute to Bogusław Schaeffer. W poszukiwaniu dźwięków”. Ten niezwykły projekt ma na celu przybliżenie twórczości Schaeffera mieszkańcom Nowej Huty oraz umożliwienie młodym, utalentowanym artystom stworzenia nowatorskich interpretacji jego dzieł. Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta.

Prapremiera w Teatrze Groteska

W najbliższy weekend, 28-29 października na deskach Teatru Groteska odbędzie się pierwsza prapremiera w sezonie – „Wszechświaty mojego taty” Katarzyny Matwiejczuk w reżyserii Gosi Dębskiej.

Nowe wystawy w Muzeum MOCAK

„Malarstwo – złote medium sztuki”, „Historia a Oskar Schindler”, „Wyspa” Krystiana Lupy, fotografie wykonane przez Agnieszkę Osiecką i ekspozycja poświęcona współczesnej sztuce litewskiej – to nowe propozycje Muzeum Sztuki współczesnej w Krakowie MOCAK.

Zapraszamy na „Wcielenia_Kraków tańczy! vol. 1!”

28 października zapraszamy na „Wcielenia_Kraków tańczy! vol. 1!”, czyli drugi przegląd projektów stypendialnych zrealizowanych w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie „Taniec”. Do 10 grudnia w ramach cyklu wydarzeń zaprezentowane zostaną spektakle, filmy tańca, performance oraz spacer sensoryczny z warsztatami.

„Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love”

26 października przy ul. Sławkowskiej 14 odbył się premierowy pokaz spektaklu Teatru Figur, „Strefa bezpłatnego parkowania, czyli osiedlowe love” w reżyserii Dagmary Żabskiej. Do udziału w realizacji przedstawienia zostali zaproszeni mieszkańcy Krakowa: osiedli Centrum A w Nowej Hucie, Woli Duchackiej oraz Bieżanowa. Kolejne pokazy odbędą się dziś, o godz. 18.00, w sobotę o godz. 16.00 i niedzielę o godz. 17.00.

„Podskoki i wykręty”, czyli festiwal teatrów dla dzieci

Rozpoczyna się 6. edycja festiwalu teatralnego „Podskoki i wykręty”, organizowanego przez Teatr Figurki. Wydarzenie, które odbywa się w dniach 27–30 października to wyjątkowa propozycja dla rodzin z małymi dziećmi: starannie wyselekcjonowane, piękne spektakle dostosowane do wieku widzów, twórcze warsztaty i mądre opowieści.

Świetlne „Smerfy” w Ogrodzie Doświadczeń

W czwartej odsłonie świetlnej wystawy w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema zobaczymy „Smerfy”. Wystawa zostanie otwarta dziś, 27 października i potrwa do 3 marca.

Trening nordic walking „Chodźże z nami!” w Parku Lotników Polskich

Już jutro, 28 października dorosłych miłośników chodzenia z kijami zapraszamy na kolejny bezpłatny trening nordic walking „Chodźże z nami!”. Zajęcia organizowane w ramach tegorocznej edycji prowadzonego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie projektu „Trenuj w Krakowie!”, który wpisuje się w miejską kampanię „Kraków w formie”, odbędą się w Parku Lotników Polskich przy TAURON Arenie Kraków – zbiórka o godz. 9.00 przed głównym wejściem od strony ul. Lema.

Wyjazdowy trening biegowy w Puszczy Niepołomickiej

Również jutro, 28 października zapraszamy na kolejne bezpłatne zajęcia dla dorosłych z cyklu „Biegaj w Krakowie!”. Tradycyjnie, w ostatnią sobotę miesiąca odbędzie się tzw. trening wyjazdowy – tym razem w Puszczy Niepołomickiej. Zajęcia są organizowane w ramach tegorocznej edycji prowadzonego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie projektu „Trenuj w Krakowie!”, który wpisuje się w miejską kampanię „Kraków w formie”.


Według przewidywań meteorologów, nadchodzący weekend ma być chłodny i deszczowy. W związku z tym nie będą realizowane dodatkowe kursy linii 134 do zoo oraz linii LR0 do Ojcowa – informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Więcej w naszym komunikacie.

 

Najnowsze

Co w Krakowie