Będzie się działo. Wielki Zlot Polskich Łowców Burz w Krakowie!

Foter. com

 

Właśnie odpalili własny system ostrzegania, który każdy może mieć w swoim telefonie. O tym, a także o innych ważnych kwestiach związanych z wyładowaniami atmosferycznymi Łowcy Burz będą rozmawiali podczas VIII Zlotu Polskich Łowców Burz, któy odbędzie się w najbliższy weekend (25–27 sierpnia 2017 r.) na Politechnice Krakowskiej.

Głównym wydarzeniem będzie sobotnia konferencja naukowa pt. „Rola technik cyfrowych w prognozowaniu gwałtownych zjawisk atmosferycznych”.

Przed kilkoma dniami Łowcy Burz udostępnili własny system ostrzegania – Sky Predict 2 – do publicznego użytku w aplikacji mobilnej „O!strzegator. Dzięki niej można na telefonie odbierać precyzyjne ostrzeżenia meteorologiczne dla zagrożonego terenu. Autorem rozwiązania jest Piotr Szuster, naukowiec z Politechniki Krakowskiej stworzył je w ramach pracy inżynierskiej na PK.

Jest już wykorzystywane przez Łowców Burz do przygotowywania codziennych prognoz i ostrzeżeń. W poniedziałek 21 sierpnia, Stowarzyszenie Skywarn Polska zaoferowało Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji system Sky  Predict2 jako zaawansowaną bazę do prac nad zapowiadanym, nowym systemem wczesnego ostrzegania w Polsce.

W Krakowie spodziewani są pasjonaci tematu z całej Polski. – Celem konferencji jest wyeksponowanie roli technik cyfrowych oraz nowoczesnych metod  przetwarzania danych w procesie prognozowania gwałtownych zjawisk atmosferycznych, a także wymiana doświadczeń w tym obszarze pomiędzy przedstawicielami środowisk naukowych  i przemysłowych – mówi Piotr Szuster, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji.

Jak wyjaśnia postęp technologiczny otworzył przed badaczami gwałtownych zjawisk pogodowych (burz, trąb powietrznych, huraganów, tornad) ogromne możliwości.

– Dostępne są nowe wersje modeli numerycznych (WRF, GFS, UM etc,), nowoczesne narzędzia wizualizacji (Grads), oprogramowanie do przetwarzania sondaży aerologicznych oraz depesz synoptycznych. Korzysta się też z sieci teledetekcyjnych – radarów meteorologicznych (w Polsce od 1997) czy detektorów wyładowań atmosferycznych. Mamy więc coraz więcej narzędzi, które pozwalają przewidywać niebezpieczne dla człowieka i środowiska zjawiska pogodowe. Nowoczesne techniki pozwalają dzień przed wystąpieniem wyznaczyć obszary, w których pojawią się takie zjawiska. W tym samym dniu dane z systemów teledetekcyjnych pozwalają w czasie rzeczywistym bezbłędnie ostrzegać ludność.

Łowcy Burz przygotowują codzienne prognozy konwekcyjne i punktowe ostrzeżenia dla poszczególnych regionów Polski.

– Do ich stworzenia wykorzystujemy zarówno dane powszechnie dostępne on-line – z modeli numerycznych, sieci teledetekcyjnych, danych aerologicznych czy sieci stacji synoptycznych,  jak i własne narzędzia, stworzone przez członków stowarzyszenia – mówi Piotr Szuster.  

Absolwent informatyki na Politechnice Krakowskiej, obecnie pracownik naukowy uczelni, jest autorem innowacyjnego systemu ostrzeżeń meteorologicznych SkyPredict2, z którego korzystają Łowcy Burz. Od kilku dni ostrzeżenia wydawane przez Łowców w systemie Sky Predict2 są powszechnie dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnej O!strzegator, którą można bezpłatnie pobrać na telefon.  Jest dostępna pod adresem: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bigajwcislo.ostrzegator&hl=pl

 – System SkyPredict2 powstał w ramach mojej pracy inżynierskiej na Politechnice Krakowskiej. Ostrzeżenia są w nim wydawane są w czasie rzeczywistym przy zachowaniu ciągłości analizy przebiegu zjawisk. W moim systemie nie ma podziału na okręgi administracyjne, a ostrzeżenia wydawane są precyzyjnie – tylko dla zagrożonego obszaru. To ważne, bo wydawanie zbyt ogólnych komunikatów dla dużego obszaru, w dodatku ze zbyt dużym wyprzedzeniem, może powodować, że w razie niesprawdzenia się prognoz w konkretnej miejscowości następne komunikaty nie będą przed odbiorców poważnie traktowane – podkreśla autor nowatorskiego rozwiązania.

Jak dodaje, kluczem do skutecznego ostrzegania jest dotarcie z komunikatem bezpośrednio do użytkownika pozostającego w obszarze zagrożenia – gminie, powiecie, a nawet dzielnicy. Możliwości techniczne, a zwłaszcza powszechność telefonów komórkowych, już na to pozwalają.

– Nie każdy odwiedza strony instytucji z ostrzeżeniami, ale niemal wszyscy mamy telefony i możemy pobrać na nie prostą aplikację, która wyśle do nas w rzeczywistym czasie komunikat o zagrożeniu. Dalsza rozbudowanie systemu, opartego na tych samych założeniach co SkyPredict,  pozwoli  na wykorzystywanie do ostrzegania komunikacji smsowej – wyjaśnia naukowiec.

W poniedziałek 21 sierpnia Stowarzyszenie Skywarn Polska skierowało do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oficjalną deklarację współpracy przy tworzeniu zapowiadanego nowego systemu ostrzegania. Zaawansowaną bazą do tych prac może być system Sky Predict.  Łowcy burz korzystają z niego m.in. do przygotowywania codziennych prognoz konwekcyjnych oraz ostrzeżeń pogodowych, które publikują na stronie stowarzyszenia www.lowcyburz.pl.

dn, inf. prasowa

zdjęcie tytułowe / fot. Foter. com

Zobacz także