Będzie ślisko! Jest ostrzeżenie pogodowe przed oblodzeniami!

Czwartkowy wieczór przyniesie oblodzenia. Ulice i i chodniki będą śliskie. Synoptycy wydali ostrzeżenie pogodowe dla Krakowa.

Meteorolodzy ostrzegają przed zamarzaniem mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu. Oblodzenia mogą pojawić się na ulicach i chodnikach. Temperatura minimalna około -4°C Temperatura minimalna przy gruncie około -6°C. Ostrzeżenie pogodowe obowiązuje od czwartku, 17 listopada 2022, od godz. 17 do piątku, 18 listopada 2022, do godz. 10.

Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność. Na kołach wielu samochodów wciąż są opony letnie, w niektórych serwisach wymiany opon terminy są dopiero na grudzień.

Służby miejskie zapewniają, że są przygotowane do zimy i w tym roku ta pora roku ich nie zaskoczy.

Na progu sezonu zimowego policja przypomina, że właściciele nieruchomości sąsiadujących z chodnikiem są zobligowani przepisami prawa do dbania o jego czystość. „Zbliża się okres zimowy a wraz z nim opady śniegu i temperatury poniżej zera. Pamiętajmy o kwestii utrzymania czystości chodnika, choćby ze względów bezpieczeństwa pieszych. Art. 5 Ustawy z dnia 13 września 1996 r o utrzymaniu czystości w gminach (Dz. U. z 2022 r. poz. 1297, 1549) określa obowiązki ciążące na właścicielu nieruchomości. W ust. 1 pkt 4 przytoczonego artykułu mamy wskazane, że właściciele nieruchomości cyt.: „zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych”. Niewypełnienie powyższego obowiązku przez właściciela nieruchomości stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny” – czytamy w policyjnym komunikacie.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie