Nie zwalniamy tempa. Już 22 tysiące osób odwiedziło galerię prac Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury.
Stała ekspozycja malarstwa to 50 obrazów powstałych w tzw. fantastycznym okresie twórczości artysty oraz klika dzieł z ostatniego okresu jego życia. Kolekcję prac Zdzisława Beksińskiego, przekazaną NCK przez Annę i Piotra Dmochowskich, kolekcjonerów sztuki, marszandów i przyjaciół artysty, uzupełnia 100 rysunków i 100 fotografii, które przez dwa tygodnie prezentowane były równocześnie z malarstwem artysty. Tę część kolekcji będzie można okazjonalnie oglądać w NCK przy okazji organizowanych przez NCK wydarzeniach artystycznych.
Galeria Zdzisława Beksińskiego (200 m2) została zaprojektowana przez firmę EKOTEKTURA, a sama aranżacja wystawy jest dziełem Joanny Gościej-Lewińskiej. Dzięki temu widzowie mają okazję oglądać fantastyczne obrazy Beksińskiego w niezwykle klimatycznej atmosferze, wspartej precyzyjnym, profesjonalnym oświetleniem i muzyką Armanda Amari brzmiącą niejako w tle ekspozycji.
Otwarciu wystawy towarzyszyła trzykrotna prezentacja muzycznego spektaklu „Kryptonim 27” w wykonaniu Art Color Ballet. Przedstawienie w reżyserii Agnieszki Glińskiej i z muzyką Nikoli Kołodziejczyka, inspirowane twórczością Beksińskiego, było próbą przeniesienia malarstwa artysty na język sceny i rozczytania ukrytych znaczeń jego dzieł. Widz miał okazję wniknąć w przestrzeń stworzoną z ruchomych obrazów, baletowych ciał, hologramów i żywej muzyki. Odnaleźć się w niejasnym planie fantastycznych wizji, nadwrażliwej wyobraźni i ukrytych lęków.
Kolejne prezentacje spektaklu odbędą się w NCK w połowie grudnia bieżącego roku.
19 października w NCK odbył się wykład dotyczący twórczości Zdzisława Beksińskiego, który poprowadził Wiesław Banach – dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku – instytucji posiadającej w swoich zbiorach największą kolekcję dzieł zmarłego w 2005 roku artysty. Wykład połączony był z finisażem wystawy czasowej rysunku i fotografii Zdzisława Beksińskiego.
(wm)
fot. Beksiński Galeria