Bilety MPK przez internet: Zmiana zasad. W styczniu bez usługi?

fot. MPK Kraków

Koniec z wyborem. Jak informuje ZIKIT, od stycznia 2017 roku w Krakowie będzie jeden operator, dzięki któremu będzie można kupić bilet przez komórkę. „Żałujemy, że o wyborze usługodawcy nie będzie mógł już zdecydować sam Użytkownik jak ma to miejsce w innych miastach Polski” – napisano w komunikacie usługi „moBiLET”.

ZIKiT decyzję tłumaczy przepisami. Do tej pory firmy oferujące usługę płatności przez komórkę były wybierane w ramach negocjacji. Ponieważ jednak nastąpił wyraźny wzrost dochodów ze sprzedaży e-biletów, zgodnie z prawem zamówień publicznych, ZIKiT musiał ogłosić przetarg na dystrybucję biletów przez urządzenia mobilne.

Sprzedaż biletów przez komórkę to biznes, który rośnie z roku na rok. W 2014 roku dochód ze sprzedaży biletów przez komórkę wyniósł 2 mln 100 zł, w 2015 r. – 3 mln 200 zł, natomiast do września tego roku już 3 mln 700 zł.

Chodzi o spory kawałek tortu, nic więc dziwnego, że dotychczasowi operatorzy są rozczarowani decyzją ZIKiT-u.

Oto komunikat „moBiLET”:

Z przykrością informujemy, że w myśl obecnych umów z ZIKiT, z dniem 31 grudnia 2016 roku wszystkie usługi płatności mobilnych w Krakowie dla komunikacji miejskiej muszą zostać wyłączone.
Od dnia 01 stycznia 2017 roku w Krakowie nie będzie możliwy zakup biletu komunikacji miejskiej poprzez moBILET oraz inne aplikacje mobilne. Zdecydowano niestety, że w późniejszym czasie wybrany zostanie tylko jeden usługodawca płatności mobilnych. Żałujemy, że o wyborze usługodawcy nie będzie mógł już zdecydować sam Użytkownik jak ma to miejsce w innych miastach Polski.

Mamy nadzieję, że jeszcze uda nam się podpisać nową umowę z ZIKiT i usługa płatności mobilnych moBILET w komunikacji miejskiej zostanie przywrócona. O kolejnych zmianach będziemy informowali Państwa na bieżąco.

Przetarg ma zostać rozstrzygnięty do 22. grudnia. Od chętnych wymaga się, by byli gotowi na wdrożenie usługi 1. stycznia, ale trudno oczekiwać, by to się udało. Przetargi zazwyczaj wiążą się z odwołaniami i trudno oczekiwać, by tym razem było inaczej. Wybierając się na zabawę sylwestrową, warto o tym pamiętać.

(wm)

fot. MPK Kraków

Zobacz także