Biurowiec IPN w centrum miasta. Ekolodzy protestują

Działka, na której ma powstać siedziba IPN i park. / fot. Google Maps

W centrum miasta powstanie kolejny biurowiec. Na atrakcyjnej działce między ulicami Karmelicką, a Dolnych Młynów ma stanąć siedziba Instytutu Pamięci Narodowej. Ma tam być również zlokalizowany park. Jednak wątpliwości co do takiego zagospodarowania terenu mają ekolodzy. Uważają, że na park pozostawiono zbyt mało miejsca.

Chodzi o teren za Wojewódzką Biblioteką Publiczną, gdzie obecnie jest parking. Pierwotnie na działce miały powstać hotel i kino, ale inwestor ogłosił bankructwo. Miasto chciało sprzedać teren, ale cena – 36 milionów złotych – odstraszyła potencjalnych kupców. Działka  została przekazana instytucji pożytku publicznego, w tym przypadku IPN-owi, który chce tam zbudować sześciopiętrowy biurowiec i przenieść swoja siedzibę najpóźniej do 2020 roku.

– Zderzyły się dwie koncepcje: jedna miejska, czyli zabudowa terenu i druga nasza, czyli park – mówił na antenie Radia Eska Kraków ekolog, Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody. – Wydawało nam się, że doszliśmy do porozumienia z miastem, ale ostatnio dowiedzieliśmy się, że na park zostanie przeznaczone tylko 36 procent terenu – dodaje.

Jednak zdaniem władz Krakowa, proporcje są inne. – 30 procent pod zainwestowanie, a pozostała część pod park – twierdzi wiceprezydent Elżbieta Koterba. Dodaje, że wkrótce miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tamtego terenu zostanie przedłożony do publicznego wglądu.

(ip)

Zobacz także