Blisko 3,5 tys. drzew do wycięcia. Rosną na trasie linii tramwajowej do Górki Narodowej

Musisz przeczytać

W ramach przygotowań terenu pod budowę linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej wyciętych zostanie blisko 3,5 tys. drzew liściastych oraz iglastych. W zamian zostaną posadzone nowe.

Jak informuje Urząd Miasta, trwają prace mające na celu przygotowanie terenu pod roboty zasadnicze związane z budową linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Wykonawca demontuje ekrany akustyczne, bannery reklamowe i inne elementy infrastruktury. Zgodnie z wydaną decyzją ZRID, usuwana jest też roślinność kolidująca z przebiegiem inwestycji. W ramach prac wyciętych zostanie 3477 drzew liściastych i iglastych.

– Wycinkę ograniczono do niezbędnego minimum: usuwana jest jedynie zieleń kolidującą z projektowanym układem drogowym i tramwajowym, parkingami P+R, a także z sieciami podziemnymi, które niekiedy oddalone są od linii przebiegu tramwaju – podkreśla Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie. – Co ważne, przed wycinką wszystkie drzewa zostały zinwentaryzowane przez ornitologów pod kątem gniazdowania ptaków – wycinane są jedynie te sztuki, które mogą być wycięte zgodnie z obowiązującymi przepisami. Prace prowadzone są pod nadzorem ornitologicznym – dodaje Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

W zamian za usunięte drzewa, nasadzona zostanie taka sama liczna drzew. Taki warunek został zapisany w decyzji środowiskowej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. – Warto podkreślić, że mimo rozbudowanej infrastruktury tego przedsięwzięcia, aż 2680 sztuk drzew zostanie nasadzonych w granicach inwestycji – zaznacza dyrektor Szewczyk. Pozostałe drzewa – 797 sztuk – zostaną posadzone na działkach należących do gminy, wskazanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

Nowe drzewa to przede wszystkim gatunki rodzime – dęby, lipy, klony graby czy sosny o obwodzie pnia na wysokości 100 cm wynoszącym 14-16 cm.

(red)

Rusza budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej! Gdzie będą pierwsze utrudnienia?

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca