Blisko pół miliona złotych rocznie za ochronę Park&Ride „Górka Narodowa”

Ochrona centrum przesiadkowego Park&Ride „Górka Narodowa” będzie kosztować blisko pół miliona złotych rocznie. Od momentu otwarcia w tym roku, miejsce było notorycznie dewastowane i niszczone. Jak udało się nam ustalić, na stałe będą tam dyżurować dwaj ochroniarze.

Bezdomni śpiący na klatkach schodowych, bójki, młodzież biegająca z mini-miotaczami ognia, gaśnicami, pałkami teleskopowymi i maczetami. Zdewastowane toalety, urwane klamki w drzwiach – tak prezentował się parking Park&Ride na Górce Narodowej kilka miesięcy po otwarciu. W związku z naprawą szkód obiekt w tym roku trzeba było dwukrotnie zamykać. 

Parking na Górce Narodowej został otwarty w połowie stycznia. Już w czerwcu Zarząd Transportu Publicznego, odpowiedzialny za obiekt, zgłoszał liczne przypadki wandalizmu. Młodzież, która regularnie tam przesiadywała, była widywana z niebezpiecznymi przedmiotami, takimi jak pałki teleskopowe i maczety. ZTP przyznawał, że wielokrotnie musiała tam interweniować Straż Miejska oraz policja.

Niebezpieczne „zabawy” młodzieży na pętli Górka Narodowa. Bójki, pałki teleskopowe i maczety

Rozwiązaniem problemu dewastacji i niszczenia parkingu miało być wprowadzenie całodobowej ochrony obiektu. Jak udało nam się ustalić, koszt ochrony obiektu do końca roku wyniesie ponad 216 tysięcy złotych. W przyszłym roku kwota ta wzrośnie do blisko 485 tysięcy złotych.

 – Umowa na świadczenie usług ochrony obejmuje okres od 22 lipca 2024 roku z możliwością jej przedłużenia  do 1 stycznia 2027 roku. Koszt całkowity ma wynieść 1 184 503 zł – wylicza Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego. Jak dodaje, przez całą dobę centrum przesiadkowe będzie ochraniało dwóch pracowników „posiadających wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony”.

Centrum przesiadkowe „Górka Narodowa P+R” przy ul. Papierni Prądnickich otwarto w styczniu tego roku. Do pętli można można dojechać tramwajami linii nr 18, 50 i 69. Z terminala autobusowego korzystają linie nr: 217, 247, 257, 277, 280 i 503. Dwukondygnacyjny parking mieści 460 miejsc postojowych, w tym wydzielone miejsca dla osób z niepełnosprawnościami i do ładowania samochodów elektrycznych. W obiekcie  znajduje się poczekalnia dla podróżnych. Poczekalnia jest czynna codziennie od godziny 6.00 do 22.00. Poza tymi godzinami poczekalnia jest zamknięta i niedostępna dla pasażerów. W terminalu znajduje się ogólnodostępna, płatna toaleta publiczna.

Toalety w centrum przesiadkowym Górka Narodowa będą płatne. Powodem są ciągłe akty wandalizmu

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie