Boisz się smogu i czadu? Jest rozwiązanie!

Musisz przeczytać

/artykuł sponsorowany/

Jest bezwonny i bezbarwny, ale za to śmiertelnie skuteczny. Czad, bo o nim mowa, to cichy zabójca, który rok rocznie zabija setki osób w całej Polsce. Najczęściej atakuje zimą, ale – jak przekonują specjaliści – niebezpieczny jest przez cały rok. Jak się przed nim bronić? Najskuteczniejszym sposobem jest CWU, a więc Ciepła Woda Użytkowa dostarczana do naszych domów przez MPEC.

Większość krakowian mieszkających w blokach kojarzy Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jedynie z centralnym ogrzewaniem, które w zimie sprawia, że możemy korzystać z czystego ogrzewania naszych domów. Okazuje się jednak, że MPEC realizuje też inne zadania, które nie tylko wiążą się z ciepłymi kaloryferami, ale również z walką o życie krakowian i… wykorzystaniem ogrzewania do chłodzenia. Jak to możliwe?

Niebezpieczne piecyki gazowa

Ogrzewanie domów i mieszkań, to jednak niejedyne zadanie MPEC. Z pewnością niewielu krakowian wie, że miejskie ciepło jest wykorzystywane również do podgrzewania nowoczesnych muraw trzech stadionów znajdujących się na terenie Krakowa. Ponadto miejska sieć ma też swój wkład w naukę. MPEC zaopatruje w ciepło nowoczesny kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego na Ruczaju oraz Krakowskie Ogród Botaniczny, gdzie ciepło i utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu ma kluczowe znaczenie.

Od końca XIX wieku, gdy w Krakowie powstawały skromne zalążki sieci ciepłowniczej, MPEC zrobił spory krok naprzód. Z roku na rok poszerza się zasięg rur ciepłowniczych, które pokrywają już niemal całe miasto. Wciąż jednak wiele osób – nawet mimo posiadania centralnego ogrzewania – nie decyduje się na przerobienie instalacji z myślą o CWU. W zamian, do ogrzania wody użytkowej, stosują niebezpieczne piecyki gazowe lub piece węglowe, które zdaniem specjalistów odpowiadają za katastrofalną jakość powietrza w Krakowie.

Bilans zysków i strat

Wielu krakowian pytanych o powody rezygnacji z wykorzystania Ciepłej Wody Użytkowej w swoim domu wskazuje na problemy związane z instalacją, która – w ich ocenie – może zniszczyć zabudowę kuchni lub łazienki. Nie bez znaczenia są również pieniądze. Tymczasem specjaliści MPEC uspokajają. Miasto wciąż realizuje dofinansowania, a sam proces instalacji trwa zaledwie kilka godzin i wiąże się jedynie z niewielkimi pracami w pomieszczeniach, gdzie ma zostać doprowadzona instalacja ciepłej wody użytkowej.

W przypadku bilansu zysków i strat związanych z podpięciem się pod CWU, zdecydowanie więcej jest tych pierwszych. Najważniejszym elementem, jest oczywiście bezpieczeństwo. Specjaliści MPEC przekonują bowiem, że skorzystanie z ciepłej wody użytkowej, pozwala na pozbycie się piecyków gazowych – a więc głównego źródła zatruć tlenkiem węgla nazywanym potocznie czadem, oraz palenisk węglowych, które wiążą się bezpośrednio ze znacznym przekraczaniem dopuszczalnych norm Pyłu Zawieszonego PM10 na terenie Krakowa.

Dołączają kolejni mieszkańcy

Pocieszający może być fakt, że z roku na rok kolejne spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe decydują się na dołączenie do programu. Tylko w ostatnich miesiącach na skorzystanie z CWU zdecydowała się m.in. SM „Podgórze”, kilkadziesiąt budynków osiedla Na Kozłówce, spółdzielnia „Kurdwanów Nowy”, czy SM „Victoria” oraz osiedla mieszczące się w Nowym Prokocimiu i Mistrzejowicach Północ.

W najbliższych latach miejskie ciepło może przydać nam się jednak nie tylko zimą, ale również latem. MPEC wspólnie z naukowcami Akademii Górniczo-Hutniczej oraz specjalistami EDF Polska i CEZ Skawina, stworzyli specjalny agregat ciepła, którego zadaniem jest… chłodzenie.

Naukowcy testują

– W przepompowni na Zakrzówku zainstalowany jest agregat za pomocą którego schładzamy np. pomieszczenia z szafą tyrystorową do regulacji prędkości obrotowej pomp. Tyrystory mają to do siebie, że wydzielają niesamowite ilości ciepła, stąd konieczne jest ich stałe schładzanie – przekonuje Mirosław Wróblewski, kierownik Zakładu Utrzymania Ruchu w MPEC.

Jest więc szansa, że – jak tylko testy prowadzone przez MPEC, EDF Polska, CEZ Skawina oraz naukowców AGH, przebiegną pomyślnie – to niebawem krakowianie będą mogli kompleksowo korzystać z miejskiej sieci ciepła. Dzięki temu w zimie będziemy mogli cieszyć się ciepłymi kaloryferami bez konieczności palenia węglem czy gazem, a latem miejskie ciepło pomoże w zapewnieniu chłodzenia i klimatyzacji naszych domów. Dodatkowo przez cały rok do naszej dyspozycji będzie ciepła woda użytkowa.

/artykuł sponsorowany/

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca