Bon turystyczny. Ile, dla kogo, kiedy, jak i gdzie z niego skorzystać

fot. pixabay.com

500 złotych na niepełnoletnie dziecko, 1000 złotych na dziecko niepełnosprawne – tyle ostatecznie wynosi bon turystyczny. Będzie można z niego korzystać pod koniec lipca. Ale rodzice mogą nim zapłacić za wyjazd dziecka aż do marca 2022 roku.

W pierwotnej wersji bon turystyczny miał wynosić 1000 złotych. Mieli z niego korzystać pracujący na etatach zarabiający do 5,2 tys. złotych miesięcznie. Pojawiały się też propozycje, by z bonu mogli korzystać wszyscy pracujący. Senat zaproponował, by z bonu mogli korzystać także emeryci i renciści, ale Sejm odrzucił taką poprawkę. Ostatecznie okazało się, że będzie to 500 złotych i to na niepełnoletnie dziecko. I to się już nie zmieni – ustawa została podpisana przez prezydenta.

To nie gotówka

Bon nie będzie gotówką, nie będzie miał też formy papierowej. Ma to być dokument cyfrowy, którym będzie można płacić za usługi hotelarskie, wycieczki, wyjazdy, dodatkowe świadczenia związane z wyjazdem dziecka (np. rachunki w restauracjach czy bilet na koncert).

Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku o przyznanie bonu turystycznego. Osoby uprawnione będą musiały jedynie sprawdzić i potwierdzić aktualność danych osobowych przy użyciu profilu zaufanego bądź innego środka weryfikacji elektronicznej. 

Bon zostanie udostępniony w systemie teleinformatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a później aktywowany. Jego numer trafi na numer telefonu lub e-mail osoby uprawnionej do otrzymania bonu.

Będzie można nim płacić tylko w tych firmach, które znajdą się specjalnej liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Lista ma być udostępniona w internecie, by każdy wiedział, czy zapłaci bonem w wybranej przez siebie placówce.

Od kiedy

Ustawa o bonie turystycznym nie będzie już zmieniana. czeka jedynie na podpis prezydenta. Według wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz pierwsze płatności bonami będą możliwe jeszcze w tym miesiącu. – Systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiej Organizacji Turystycznej kończą się modelować. Na roboczo zakładaliśmy, że pierwsze płatności będzie można realizować 26 lipca – powiedziała kilka dni temu w Radiu Plus.

Ci, którym się nie spieszy, nie muszą od razu realizować swojego bonu. Będzie on ważny aż do marca 2022 roku.

GS

Zobacz także