Bony turystyczne – do kiedy są ważne? Aż 70 proc. wciąż czeka na aktywację

W Małopolsce na aktywację wciąż czeka jeszcze 70 proc. bonów turystycznych! Rodzice do tej pory tego nie zrobili, bo większość nie miała możliwości wykorzystania 500 złotych na wypoczynek swojego dziecka. Nawet ci, którzy aktywowali bony, też jeszcze nimi nie zapłacili. Jest też dobra wiadomość – na wykorzystanie bonu jest jeszcze trochę czasu, bo jest on ważny do 31 marca 2022 roku.

W Małopolsce na 377 tysięcy przygotowanych bonów turystycznych rodzice dotychczas aktywowali przeszło 118 tysięcy. – Rodzice, którzy mieszkają w naszym województwie, aktywowali bony turystyczne o wartości niemal 106 mln złotych – informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego. Ale do tej pory wykorzystano tylko 22 tys. bonów, a suma wszystkich transakcji sięgnęła 25,6 mln złotych.

O ile Małopolanie na razie w niewielkim stopniu korzystają z bonów turystycznych, to nasz region jest w czołówce tych, gdzie bonami turystycznymi płacą inni. Za wypoczynek w województwie małopolskim turyści uregulowali rachunek u niemal 3,7 tys. podmiotów turystycznych, a wartość świadczonych usług to 53,1 mln złotych. – Ze wszystkich województw to Małopolska jest jednym z regionów, gdzie beneficjenci bonu zostawili najwięcej pieniędzy – podkreśla Anna Szaniawska. Chętniej płacono bonem tylko w województwie pomorskim (53,6 mln zł).

Bon turystyczny przysługuje na dziecko, na które rodzic otrzymuje świadczenie lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Aby go aktywować trzeba mieć profil (konto) na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przewidziany jest dodatkowy bon, o tej samej wartości.

Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. I jest ważny do 31 marca 2022 roku. – Do tego dnia należy bonem zapłacić, usługa zaś może być zrealizowana później – zwraca uwagę Anna Szaniawska.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie