Boże Narodzenie jak na na Wawelu. Tak ma wyglądać Kraków

W okresie świąteczno-noworocznym Kraków rozbłyśnie ozdobami nawiązującymi do wawelskich arrasów. Całość dekoracji będzie gotowa na tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy.

Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Dla zachowania spójności kolorystycznej iluminacja utrzymana jest w złotej i srebrnej kolorystyce, symbolicznie nawiązuje do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy.

– Jelenie (2 szt.), wielbłądy (2 szt.), żyrafy (2 szt.) czy rajski ptak – wkomponowane w place i ulice Starego Miasta stworzą wielki teatr natury w przestrzeni. Nie zabraknie motywów roślinnych, głównie liście akantu w girlandach nad ulicami czy dekoracjach choinek, lamp i mostów. Dekoracja będzie wzbogacona o cytaty z fragmentów arrasów, autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta – informuje magistrat.

W miejscach chętnie odwiedzanych przez krakowian i turystów, zostaną zainstalowane specjalne fotopunkty:
– na placu Szczepańskim – rama z dwoma lampartami
– na placu Wielkiej Armii Napoleona (pod Wawelem) – rama w otoczeniu dwóch jeleni
– na Rynku Podgórskim – rama z dwiema żyrafami
pod murami Wawelu, przy placu św. Idziego – rama w otoczeniu dwóch wielbłądów
– na Plantach – rajski ptak.
– Na Rynku – tak, jak w poprzednich latach – stanie żywa choinka, o wysokości 15 metrów, ozdobiona elementami nawiązującymi do liści akantu i migoczących „zawieszek”, wplatających się w oświetlenie pokrywające powierzchnię gałęzi.

Świąteczna choinka to w sumie 177 kompletów lampek, 1213 nietłukących baniek, 124 zawieszki świetlne i 64 sople imitujące topniejący lód. Drzewko uwieńczy przestrzenna gwiazda w kolorze zimnym białym. Uroczyste zapalenie choinki zaplanowane jest na sobotę, 2 grudnia o godz. 16.30.

Choinki (10-metrowe, sztuczne) staną również na Rynku Podgórskim, placu przed Muzeum Narodowym, placu Centralnym oraz placu Wszystkich Świętych.

Udekorowane zostaną drzewa (22 szt.) w ścisłym centrum, ale i na Wzgórzach Krzesławickich, na rondach gen. Maczka i Hipokratesa. Iluminację tradycyjnie zyskają również wybrane mosty: Dębnicki, Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Wandy, Zwierzyniecki, Piłsudskiego oraz estakada nad al. 29. Listopada.

Umowa na udekorowanie miasta została podpisana z firmą Multidekor (na okres dwóch lat), na kwotę ok. 1,4 mln zł. Firma będzie odpowiedzialna za dekorowanie, nadzór nad poprawnym funkcjonowaniem oraz konserwację i przechowywanie iluminacji w tym czasie.

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie