Bractwo Kurkowe w ogniu krytyki: „Wąsate pajace ubrani w stroje udający szlachtę”

W ostatni weekend Bractwo Kurkowe wzbudziło kontrowersje poprzez publikację w mediach społecznościowych posty , w którym wyraziło oburzenie z powodu pojawienia się bezdomnych w Parku Strzeleckim. Bractwo zwróciło uwagę na fakt, że osoby w kryzysie rozwiesiły swoje ubrania w sąsiedztwie pomnika Św. Jana Pawła II. Jednakże najbardziej kontrowersyjne było stwierdzenie, że Straż Miejska nie ukarała ich, gdyż „przecież ci bezdomni nie popełniają przestępstw, tylko siedzą i śmierdzą.” Nie mają prawa osadzać innych ludzi, tym bardziej że ich nie znają ani ich historii – mówi w rozmowie z KRKnews.pl radna Alicja Szczepańska, Przewodniczącą Rady ds. Bezdomności.

„Starajcie się uczynić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście” (Robert Baden-Powell), „Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka” (ks. Mieczysław Maliński) – to tylko kilka z cytatów, które znajdują się na stronie Bractwa Kurkowego. Niestety, wydaje się, że bractwo zapomniało o tych słowach, kiedy opublikowało swoje zdanie na temat osób w kryzysie bezdomności na mediach społecznościowych.

Przedstawiciele bractwa zauważyli, że osoby w trudnej sytuacji rozwiesiły swoje ubrania, aby je wysuszyć. – „W piękny dzień (osoby bezdomne, red.) zajęły ławki obok pomnika świętego Jana Pawła II. Podczas deszczu schroniły się w zadaszeniu Celestatu. Jednakże dzisiaj przechodnie zostali zaskoczeni widokiem ubrań rozwieszonych na ławkach i żywopłocie wokół pomnika – możemy przeczytać w poście Bractwa Kurkowego. Mimo że bractwo wezwało Straż Miejską o interwencję, sznurki z ubraniami zniknęły, zanim strażnicy dotarli na miejsce. Jedyną możliwością pozostało spisanie danych osób, które tam zastano”

W dalszej części wpisu czytamy – „Bezdomni nie popełniają przestępstw. Tylko siedzą i śmierdzą. A jak pokazuje dzisiejsze pranie, to nawet dbają o higienę. Ale bardzo psują wizerunek miasta, wizerunek dzielnicy. Jako Bractwo będziemy zniechęcać bezdomnych do przebywania w Parku – podsumowało Bractwo interwencje strażników

Te słowa wywołały spore poruszenie wśród mieszkańców Krakowa. Zwrócili oni uwagę na to, że bractwo poprzez swoje wypowiedzi wyraża pogardę dla drugiego człowieka. Niektóre z komentarzy to: „Pajace z brodami przebrane za szlachtę !!!”, „To hańba!”, „Oburzający wpis, obraźliwy język i brak szacunku dla innych ludzi. Nie jest wam wstyd?”, „Może podczas suszenia prania bractwo mogłoby ubrać bezdomnych w swoje 'wspaniałe’ stroje, zamiast budzić oburzenie, mogliby wywołać podziw mieszkańców!”, „Zakładający się, śmierdzący, a wy chcecie ich zniechęcać? Bractwo Strzeleckie Kurkowe w Krakowie może mieć korzenie w średniowieczu, ale nie musi zachowywać się jak wtedy. Słowa mają moc, a problem bezdomności wymaga innego podejścia.”

Alicja Szczepańska, przewodnicząca Rady ds. Bezdomności, poproszona o komentarz w sprawie wpisu Bractwa, mówi: „Nie życzę nikomu z Bractwa, ani ich rodzinom, aby kiedykolwiek musieli zmierzyć się z takim problemem. Jestem zbulwersowana, że Bractwo Kurkowe tak dehumanizująco wypowiada się na temat ludzi dotkniętych bezdomnością.” Zaznacza również, że brak szacunku w wypowiedzi Bractwa jest rażący.

Reakcje na wpis Bractwa Kurkowego były szeroko komentowane w internecie i mediach. Gdy kontrowersje nabierały mocy, oświadczenie wydał Zdzisław Grzelka, Starszy Bractwa Kurkowego.

„Jako właściciel Parku Strzeleckiego w Krakowie, który obecnie jest zarządzany i utrzymany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Bractwo Kurkowe ma obowiązek pielęgnować dziedzictwo przodków. Park jest dostępny dla wszystkich jako miejsce spacerów i odpoczynku, służące zarówno dzieciom szkolnym i przedszkolakom w okresie roku szkolnego. Dlatego staramy się zapobiec jego degradacji w publiczną toaletę, co niestety staje się coraz bardziej realne. Dodatkowo, od kilku miesięcy (od wiosny) park stał się ulubionym miejscem pewnej grupy bezdomnych… Ci ludzie nie dążą do poprawy swojej sytuacji, nie są zainteresowani pracą ani obowiązkami. Negatywnie wpływają na wizerunek miasta i naszego Bractwa” – czytamy w oświadczeniu.

Dalsza część oświadczenia omawia różne akty charytatywne Bractwa Kurkowego, takie jak wsparcie budowy Domu Przyjaciół Fundacji św. Brata Alberta w Radwanowicach, zbiórki na rzecz tej fundacji i wspieranie Hospicjum św. Łazarza.

Zdzisław Grzelka, Starszy Bractwa Kurkowego, wskazuje na statystyki bezrobocia w Krakowie, które według najnowszych danych wynoszą zaledwie 2%. To wskazuje, że wielu ludzi dotkniętych kryzysem bezdomności, w tym młodych i zdolnych, mogłoby znaleźć pracę, gdyby tylko byli skłonni. Autor apeluje również do osób krytykujących poprzedni wpis, aby sami pomogli osobom w potrzebie, nie tylko w internecie, ale również realnie.

Park Strzelecki to niewielki park między ulicami Lubicz, Bosacką, Zygmunta Augusta i Topolową. To jedyna oaza zieleni (i cienia) w sąsiedztwie dworca kolejowego i autobusowego. Park należy do Towarzystwa Strzeleckiego „Bractwo Kurkowe”. Znajduje się tu Celestat – zabytkowa siedziba bractwa, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (obecnie w remoncie). Pomnik Jana Pawła II w parku został ufundowany przez Bractwo Kurkowe w 2000 r. dla upamiętnienia spotkania z Ojcem Świętym w Watykanie.

Jarek Strzeboński

 

6 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie