Brak pieniędzy na przyłącza gazowe wstrzyma wymianę kopciuchów

Już nie tylko drastycznie rosnące ceny gazu są zagrożeniem dla wymiany starych kopciuchów na ekologiczne kotły grzewcze. Brak pieniędzy na budowę przyłączy gazowych do budynków mieszkalnych zablokuje likwidację bezklasowych pieców. To dlatego Gminy Metropolii Krakowskiej apelują do premiera RP o zwiększenie środków finansowych dla Polskiej Spółki Gazownictwa na budowę przyłączy gazowych do budynków mieszkalnych. Według samorządowców brak pieniędzy na przyłącza gazowe przekreśli szansę na poprawę jakości powietrza wokół Krakowa.

„Z dużym zdumieniem i niepokojem przyjęliśmy komunikat Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) informujący, że z uwagi na duże zainteresowanie przyłączeniem do sieci gazowej środki inwestycyjne spółki na lata 2022-2023 zostały w pełni zarezerwowane na realizację zawartych już umów przyłączeniowych i PSG nie posiada aktualnie źródeł finansowania dla kolejnych inwestycji. W efekcie, mieszkańcy otrzymują od PSG odmowy realizacji przyłączy gazowych do końca roku 2023 r.” – czytamy w petycji do szefa rządu, podpisanej przez prezydenta Krakowa oraz 14 wójtów i burmistrzów podkrakowskich gmin.
„W naszej opinii, utrzymanie w mocy powyższej decyzji w znacznym stopniu obniży tempo wymiany bezklasowych kotłów węglowych oraz nadwyręży zaufanie mieszkańców do władz publicznych. Brak możliwości przyłączania do sieci gazowej spowoduje spadek zainteresowania mieszkańców skorzystaniem z programów wspierających likwidację kotłów węglowych a wdrażanych przez administrację centralną (np. Program Czyste Powietrze) jaki i samorządową (projekty finansowane z funduszy europejskich oraz gminnych). Jesteśmy przekonani, że powyższe doprowadzi do braku możliwości pełnego wdrożenia zapisów uchwały antysmogowej dla Województwa Małopolskiego zakazującej użytkowania bezklasowych kotłów węglowych od 1 stycznia 2023 r. Uważamy, że zahamowanie procesu wymiany kotłów węglowych z uwagi na brak możliwości budowy przyłączy gazowych do budynków mieszkalnych przekreśli szansę na poprawę jakości powietrza, o którą tak bardzo od kilku lat wszyscy walczymy” – to kolejny fragment petycji do premiera.

Jak podkreślają przedstawiciele Metropolii Krakowskiej, zwiększenie środków na budowę przyłączy gazowych do budynków mieszkalnych pozwoli na:
-zachowanie tempa wymiany kotłów bezklasowych;
-umożliwi mieszkańcom skorzystanie z licznych programów wsparcia finansowego (m.in. programu Czyste Powietrze oraz wielu innych projektów finansowanych z funduszy europejskich oraz gminnych);
-wdrożenie zapisów uchwały antysmogowej dla Województwa Małopolskiego zakazującej użytkowania kotłów bezklasowych do 1 stycznia 2023 r.
-realizację dalszych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w regionie.

(GS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie