Krakowianie użyczą łazienek na ŚDM?

Musisz przeczytać

Na ponad miesiąc przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży, wciąż nie wiadomo, gdzie będzie nocowało ok. 80 tys. pielgrzymów. Hotele i hostele już od miesięcy mają pełne obłożenie na czas ŚDM a wbrew przewidywaniom kościoła, krakowianie niezbyt chętnie oferują gościnę dla zagranicznych pielgrzymów w swoich domach. – Właściwie co niedzielę na mszy ksiądz apeluje, by przyjmować pielgrzymów a jeśli nie jest to możliwe, to by udostępnić im chociaż łazienkę, ale… – mówi Arletta Niziołek, jedna z parafianek kościoła św. Kazimierza Królewicza na Grzegórzkach.

– Ksiądz mówił na jednej z mszy, że do naszej parafii przydzielono 2 tys. pielgrzymów, ale do tej pory znaleziono nocleg chyba dla 200 osób. Ciężko tak wpuścić pod dach obcych i wyjść na przykład do pracy – tłumaczy Pani Bożena Kopeć należąca do parafii w św. Wojciecha w Kurdwanowie.

Z wyliczeń Komitetu Organizacyjnego wynika, że wciąż brakuje noclegów dla ok. 80 tys. pielgrzymów, którzy zjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Problemy dotyczą jednak również osób, którym zostały już zapewnione noclegi np. w krakowskich szkołach – na czas ŚDM zostaną przekształcone w akademiki dla pielgrzymów. Większość placówek nie dysponuje bowiem odpowiednim zapleczem sanitarnym. W Szkole Podstawowej nr 38 przy ul. Francesco Nullo gościć ma 400 osób, podczas gdy szkoła dysponuje zaledwie jednym prysznicem.

Problem z sanitariatem może dotyczyć także osób, które w czasie Światowych Dni Młodzieży będą przebywały na tymczasowych polach namiotowych zorganizowanych przez władze miasta i Komitet Organizacyjny. Problem mają pomóc rozwiązać instalacje zewnętrznych pryszniców i tymczasowych węzłów sanitarnych, ale organizatorzy obawiają się, że to nie wystarczy, stąd apel do mieszkańców Krakowa o udostępnianie natrysków dla zagranicznych gości.

W sumie krakowskie placówki oświatowe mają dać schronienie 60  tys. osób, które będą gościć w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży. Nie wiadomo jednak, jak rozwiązać problem związany z brakiem miejsc dla kolejnych 80 tys. osób. Z naszych informacji wynika bowiem, że kościół nie zgłosił w Urzędzie Miasta zapotrzebowania na dodatkowe miejsca noclegowe i to mimo, że w miejskim raporcie dot. przygotowań do ŚDM zaznaczono iż istnieje możliwość wygospodarowania przestrzeni w kolejnych szkołach oraz zorganizowanie dodatkowych pól namiotowych. Ponadto Komitet Organizacyjny wciąż nie jest też w stanie określić konkretnej liczby pielgrzymów, którzy przyjadą do Krakowa. Od początku organizatorzy podkreślają, że spodziewają się około 2 mln gości, do tej pory jednak zarejestrowało się około niespełna 600 tys. osób.

(pt)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

4 KOMENTARZE

4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca