Brawo biegacze! Nowoczesny robot pomoże dzieciom ze szpitala w Prokocimiu

fot. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy

Takich robotów nam trzeba! Do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu trafił nowoczesny prodrobot, który służy jako sprzęt rehabilitacyjny. Udało się go pozyskać dzięki akcji „wyBIEGAM poMOC”.

Dzięki akcji zorganizowanej przez Fundację Tesco Dzieciom udało się zgromadzić 200 000 złotych. W V Biegu Charytatywnym na linii mety stanęło około 3 tys. biegaczy i to właśnie ich pomoc pomogła nabyć ten nowoczesny sprzęt.

Szybszy powrót do zdrowia

Prodrobot jest najnowocześniejszym sprzętem rehabilitacyjnym, który odwzorowuje wzorce ludzkiego chodu oraz oferuje ćwiczenia niespotykane w innych tego typu urządzeniach. Dzięki konsultacji twórców robota ze specjalistami w zakresie rehabilitacji, medycyny i automatyki, w Prodrobocie zastosowano wiele rozwiązań konstrukcyjnych, które poprawiają komfort ćwiczącego, co w przypadku dzieci ma olbrzymie znaczenie.

Prodrobot to zautomatyzowany trenażer, dzięki któremu dzieci dużo szybciej odzyskają sprawność ruchową.

Jednym z pierwszych pacjentów, którzy skorzystają z rehabilitacji robotem, będzie 10- letni Kamil z porażeniem mózgowym. Chłopiec porusza się na wózku inwalidzkim. Potrafi też wykonać kilka kroków wsparty o balkonik. Rodzice i rehabilitanci wierzą, że dzięki wyćwiczeniu prawidłowego wzorca chodu, Kamil zacznie poruszać się sprawniej.

Życie dziecka dobrem najważniejszym

– Kamil ćwiczył już na robocie podczas testów i jest nim zafascynowany. Włożony do urządzenia po raz pierwszy wykonał ruchy takie jak chodzenie po schodach czy przysiad. Mamy nadzieję, że trenażer chodu pomoże zwiększyć jego samodzielność – podkreśla Katarzyna Rajczyk, mama Kamila.

Podczas uroczystego przekazania sprzętu obecni byli przedstawiciele Fundacji Tesco Dzieciom, Tesco Polska, twórcy robota oraz władze szpitala, które nie kryją, że Prodrobot będzie dla nich wielkim wsparciem.

– Motto naszego szpitala to „Życie dziecka dobrem najważniejszym”. Aby je realizować sięgamy po najnowsze technologie, których przykładem jest właśnie trenażer chodu. To urządzenie służyć będzie codziennie pacjentom, dając im szansę na normalne funkcjonowanie – powiedział dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Maciej Kowalczyk.

(wm, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy)

fot. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy

Zobacz także