Brutalna prawda: Nie pozbędziemy się smogu. Jesteśmy zbyt leniwi

Jeszcze przez kilka, kilkanaście lat będziemy wdychać w Krakowie trujące powietrze. A może już zawsze. Nie chce nam się wymieniać pieców, nawet teraz, gdy możemy liczyć na 100-procentową dopłatę.

W Małopolsce 80% pieców to „kopciuchy”, piece zasypowe, w których można spalić praktycznie wszystko. Właśnie z tej przyczyny, użytkownicy tych pieców są z nich bardzo zadowoleni. I nie mają zamiaru zamieniać ich na nieskoemisyjne piece grzewcze.

W samym Krakowie jest podobnie.

– Mam najnowsze dane dotyczące wniosków o dopłatę do wymiany pieców węglowych. Od stycznia do końca października 2016 roku złożono 4239 wniosków. Nawet jeżeli w listopadzie i grudniu, czyli ostatnich miesiącach obowiązywania 100 procentowej dopłaty, zostanie złożonych trzy razy więcej wniosków niż średnia, daje to ciągle ponad 10 tysięcy czynnych pieców węglowych w Krakowie – mówi KRKnews radny Łukasz Wantuch.

Dane CEM Instytut Badania Rynku i Opinii Publicznej.
Dane CEM Instytut Badania Rynku i Opinii Publicznej.

Można prognozować, że liczba wniosków będzie coraz niższa. Skoro ktoś nie wymienił pieca teraz, gdy mógł skorzystać ze stuprocentowej dotacji, co zmusi go, by zrobić to w przyszłości, gdy dotacja będzie niższa? Dopiero ustawa.

Na poprawę powietrza przyjdzie czekać nam przynajmniej trzy lata. 1. września 2019 roku mają wejść w życie przepisy zakazujące na terenie Krakowa palenia węglem i innymi paliwami stałymi. Znając naszą polską mentalność, duża część użytkowników pieców, dopiero wtedy zmieni je na te bardziej ekologicznej. I czuć się będą zaskoczeni i pokrzywdzeni.

Wciąż pozostaną jednak piece w okolicznych miejscowościach. Krakowski Alarm Smogowy raz po raz podkreśla, że uchwała antysmogowa powinna zostać wprowadzona dla całej Małopolski. Projekt tej uchwały zakłada, że w ciągu siedmiu lat w całym województwie muszą zniknąć wszystkie stare piece. To oznacza wymianę pieców w około 400 tysięcy domów w województwie.

Tam, w terenie, to dopiero będzie walka. Większość osób nie widzi powodów, dla których mieliby wymieniać swoje piece. Co trzeci dom nie ma ocieplenia ścian, więc nie będzie mógł skorzystać z dotacji na wymianę pieca. A na ocieplenie ścian ich nie stać i koło się zamyka.

Koło, a raczej pętla na naszych szyjach.

(wm)

Najnowsze

Co w Krakowie