Budowa domu od a do z – o czym musisz pamiętać?

Musisz przeczytać

Projekt budowlany to pierwszy krok rozpoczynający budowę domu. To on będzie miał ważny wpływ na komfort mieszkańców w przyszłości. Z góry należy ustalić to, czy stawia się na gotowy projekt domu czy też dedykowany. Ustalenie pewnych kwestii na samym początku pomoże przyspieszyć niektóre prace.

Budowa domu od A do Z – o czym musisz pamiętać?

Kompleksowa budowa domu wymaga dużych nakładów finansowych oraz cierpliwości. To także znajomość formalności, jakie trzeba załatwić, aby móc rozpocząć budowę.

Wybierając projekt indywidualny, gotowy, należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. To właśnie tam można znaleźć regulacje odnoszące się do wielkość budynku oraz jego wysokość. Jeżeli nie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to musi być to decyzja o warunkach zabudowy.

Przed rozpoczęciem budowy domu, należy zapoznać się z kwestią uzbrojenia (czy ono jest). Należy wiedzieć jakie są możliwości przyłączenia prądu, gazu oraz wody.

Projekt domu jednorodzinnego

Musi uwzględniać wiele ważnych aspektów, m.in. to, gdzie zostaną umiejscowione pomieszczenia gospodarcze.

Trzeba uwzględnić fakt, czy będzie to dom parterowy lub piętrowy. Dom jednorodzinny z dodatkowymi piętrami to większa powierzchnia, jednak rosnące koszta budowy. Ważne jest również to, aby wybrać prawidłowy kształt domu. Proste, pozbawione dodatkowych elementów domy, są tańsze w budowie.

Ważnym elementem jest również podział i układ pomieszczeń. Tak, aby móc każdego dnia zapewnić sobie maksimum komfortu – w szczególności, jeżeli w danym miejscu mają zamieszkać osoby z ograniczeniami ruchowymi.

Koniecznością jest również rozważanie tego, na jaką stronę świata będą wychodziły okna. Od tego bowiem zależy wybór stolarki okiennej.

Pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego

Zanim pierwsza łopata zostanie wbita w ziemię, konieczne jest załatwienie pozwolenie na budowę. Jeżeli wcześniej zostaną wykonane jakieś prace, zanim pozwolenie zostanie wydane, można zostać oskarżonym o samowolę budowlaną.

Wniosek o pozwolenie na budowę wymaga złożenia odpowiednich dokumentów. Zalicza się do nich m.in. decyzja o wydaniu warunków zabudowy, 4 egzemplarze projektu budowlanego, warunki techniczne uzyskane od dostawców mediów. Przed złożeniem wniosku, już planując budowę domu, należy zapoznać się z przepisami prawa budowlanego, gdzie można znaleźć spis dokumentów, jakie należy przedłożyć do pozytywnego rozpatrzenia wniosku.

Na wydanie decyzji urząd ma 65 dni.

Specjaliści przy budowie domu

Decydując się na samodzielne postawienie domu, należy zatrudnić specjalistów, którzy będą wspierać cały ten proces. Tymi osobami są:

  • projektant,
  • geodeta,
  • ekipa pod wodzą kierownika budowy domu.

To oni będą odpowiedzialni za realizację wszystkich prac budowlanych od podstaw. Tak, aby doprowadzić do postawienia wymarzonego domu inwestora.

Nie ma co oszczędzać na kierownikach budowy, ponieważ biorą oni na siebie ogromny ciężar odpowiedzialności. Są to ludzie, którzy dopilnowują m.in. tego, aby wszystkie prace wykonane były zgodnie z odpowiednimi założeniami; pilnują tego, aby dziennik budowy był regularnie wypełniany, itd.

Materiały budowlane – kto powinien je kupić?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko uzależnione jest od tego, ile czasu ma dokładnie inwestor. Może on sam je kupować w wybranych przez siebie miejscach. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że na to należy poświęcić nieco więcej czasu, którym nie każda osoba jest w stanie dysponować.

Można jednak zakup materiałów budowlanych powierzyć wykonawcom. Należy jednak poprosić o dostarczanie faktur za wszystko. Dla pewności, aby wiedzieć za co się faktycznie płaci i czy wszystkie rachunki się zgadzają.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca