Budują na potęgę. Czeka nas paraliż miasta?

Na Krowodrzy, Prądniku Białym i Bronowicach trwają intensywne inwestycje mieszkaniowe. W ciągu kilku najbliższych lat w północno-zachodniej części miasta może przybyć nawet pięć tysięcy mieszkań! A to z kolei może przełożyć się na około 15 000 nowych obywateli naszego miasta. Jak na to odpowie komunikacja zbiorowa i czy, w tej części miasta, czeka nas komunikacyjny horror?

W północno-wschodniej części miasta trwają prace przy budowie nowych mieszkań. Przy samej tylko ul. Wrocławskiej prowadzonych jest kilka dużych inwestycji. Do jednej z największych należy „5 Dzielnica” – w ramach której, w pierwszych dwóch etapach, powstanie blisko 300 mieszkań. W tej samej okolicy, u zbiegu ul. Wrocławskiej i Racławickiej, na 5,5 ha działce rozpoczyna się kolejna budowa. – W ramach I etapu osiedla, w 6 budynkach powstaje łącznie ok. 750 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni. Planowany termin oddania ich do użytku to I kwartał 2018 r. – poinformował nas Jacek Taźbirek z Centrum Nowoczesnych Technologii S.A Sp. k., które jest inwestorem. – Wokół budynków przewidziano parkingi dla gości, a dla każdego mieszkania zaprojektowano wygodne miejsce postojowe w garażu podziemnym – dodaje Taźbirek.

Na Prądniku Białym, przy ul. Pachońskiego i Wyki prowadzona jest inwestycja „Prądnik Nowy”, w ramach której w pierwszym tylko etapie, powstanie blisko 100 mieszkań. W ścisłej okolicy prowadzonych jest też wiele innych, mniejszych inwestycji. W Bronowicach natomiast planowane jest gigantyczne osiedle pod nazwą „Mieszkaj W Mieście”. W kilku etapach, wybudowanych tam będzie ponad 2000 mieszkań oraz lokale biurowe i usługowe. Pierwsze budynki już stoją. Problem komunikacji w tej części miasta może dodatkowo skomplikować fakt, że nie jest jeszcze przesądzony los terenów po byłym motelu Krak. Ekolodzy postulują  powstanie parku, jednak kwestia przyszłości tego miejsca jest wciąż otwarta.

Nowe arterie, szybki tramwaj, metro

Na ul. Pachońskiego i Wyki, w godzinach szczytu, ustawia się długi sznur aut, a włączenie się do ruchu z ulic podporządkowanych na skrzyżowaniu jest utrudnione. – Co do tego skrzyżowania, to nie planujemy budowy tam sygnalizacji. Zwłaszcza, że w ramach Górki Narodowej powstanie nowe połączenie drogowe od Opolskiej na północ w kierunku Pachońskiego, które częściowo przejmie ruch – poinformował nas Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Komunikację mogą usprawnić planowane linie tramwajowe na Górkę Narodową i os. Azory – Na górkę Narodową planujemy około 20 września ogłosić przetarg w trybie zaprojektuj i zbuduj. Zaś tramwaj na Azory jest na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowej – dodaje Pyclik.  Ewentualne krakowskie metro, jeżeli w ogóle powstanie, jest wciąż melodią odległej przyszłości.

Michał Sułowski

Najnowsze

Co w Krakowie