Budynek dawnego hotelu Cracovia do przebudowy. Ogłoszono konkurs

Krakowskie Muzeum Narodowe we współpracy z lokalnym oddziałem SARP ogłosiło dwuetapowy konkurs na przebudowę budynku dawnego hotelu „Cracovia”.  W przyszłości ma tam powstać instytucja kultury poświęcona polskiemu designowi i architekturze XX i XXI wieku.

 – Ogłaszamy dziś konkurs architektoniczny na zaprojektowanie nowego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, który będzie się mieścił w historycznym budynku hotelu „Cracovia”. Chcemy, aby była to interaktywna, wielowymiarowa i wielofunkcyjna instytucja, obejmująca nowoczesne rozumienie przemysłów kreatywnych w oparciu o architekturę i design” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas spotkania z mediami w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wicepremier zaznaczył, że za wcześnie jest mówić o kosztach inwestycji, ponieważ rynek się zmienia, ale, jak podkreślił  „polskie państwo stać na to, żeby realizować takie inwestycje”. Wstępny harmonogram zakłada zakończenie przebudowy do 2028 roku.

Pula nagród  w konkursie wynosi 320 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 60 tys. zł, za miejsce drugie 40 tys. zł, a za miejsce trzecie 20 tys. zł. Dodatkowo każdy z uczestników zakwalifikowanych do drugiego etapu otrzyma 40 tys. zł. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 10 maja, składania opracowań studialnych w etapie pierwszym – 23 sierpnia, a składania prac w etapie drugim – 7 listopada. Rozstrzygnięcie konkursu przewidziano na 17 listopada 2023 roku. 

Muzeum Designu i Architektury powstanie w częściowo wpisanym do rejestru zabytków obiekcie, zaś pomiędzy budynkiem a Gmachem Głównym MNK powstanie nowa przestrzeń publiczna

Budynek hotelu „Cracovia” został zakupiony kilka lat temu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Muzeum Narodowego w Krakowie i zgodnie z wcześniejszymi planami będzie się tam mieścił oddział poświęcony architekturze i designowi.

 Prace przygotowawcze do ogłoszenia konkursu trwały kilka lat. Powodów było wiele, ale najistotniejszym był fakt, że koncepcja tego oddziału z jednej strony jest bardzo nowoczesna, z drugiej – musi uwzględniać prawa autorskie dotyczące tego zabytkowego częściowo budynku oraz wymogi konserwatorskie. W tej chwili udało się te wszystkie wymogi połączyć i możemy ogłosić – w oparciu o określone założenia funkcjonalne – konkurs architektoniczny we współpracy z najlepszymi specjalistami i instytucjami, które zajmują się architekturą w Polsce – powiedział minister kultury.

Modernistyczny budynek dawnego hotelu „Cracovia” wraz z działką stał się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie 29 grudnia 2016 roku. W częściowo wpisanym do rejestru zabytków obiekcie powstanie Muzeum Architektury i Designu, a pomiędzy nim i Gmachem Głównym MNK – nowa przestrzeń publiczna.

Budowany przez sześć lat hotel został otwarty w czerwcu 1965 roku. Zaprojektował go uznany polski architekt XX wieku Witold Cęckiewicz – autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Budynek dawnego hotelu „Cracovia” jako nowy oddział MNK będzie poświęcony polskiemu designowi i architekturze XX i XXI wieku – dwóm dziedzinom kultury współczesnej, które nie były dotąd szerzej prezentowane w polskim muzealnictwie. W budynku znajdą się zarówno przestrzenie wystawiennicze i magazynowe, przeznaczone do eksponowania dzieł z kolekcji muzeum i wystaw czasowych, jak i rozbudowana część przeznaczona na współpracę ze współczesnymi projektantami i producentami, całość zaś będzie pełnić funkcję kreatywnego centrum o randze ogólnopolskiej. Muzeum będzie współpracować z licznymi podmiotami gospodarczymi, uczelniami oraz instytutami badawczymi.

(JS)

 

 

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie