Budynek z Krakowa z tytułem „Modernizacja Roku 2021” (galeria)

Rozstrzygnięto XXVI edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Tytuł Modernizacji Roku 2021  w kategorii „Pamięć miejsc historycznych” otrzymała Przebudowa siedziby Teatru KTO.

Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” ma szczególny charakter. W drodze po nagrody rywalizują zarówno osoby fizyczne, powiaty, urzędy miasta, instytucje i deweloperzy. Wygrywają ci, których przedsięwzięcia wykażą się walorami budowlanymi i estetycznymi. Jest to konkurs dla najlepszych projektantów, inwestorów i wykonawców w Polsce. Nagrody przyznaje Jury w skład którego wchodzą przedstawiciele 11 Politechnik, Ministerstw, największych izb budowalnych i architektonicznych. Głosowanie internetowe jest formą promocji i nie ma wpływu na merytoryczną ocenę Jury i przyznanie nagród w Konkursie.

Do Konkursu można zgłaszać projekty, które za cel obrały sobie ratowanie obiektów dziedzictwa minionych pokoleń. Mogą to być obiekty m.in. mieszkalne, hotelarskie, przemysłowe, sportowe i zabytkowe, mosty, drogi i całe obszary poddane rewitalizacji oraz nowe obiekty. Statuetka ma wyjątkowe znaczenie i stanowi zwieńczenie pracy uczestników Konkursu.

Krakowski fort i basen z Nagrodami „Budowa Roku 2021″

Jak uzasadnili wybór organizatorzy „budynek Teatru KTO to nowoczesna przestrzeń kultury która powstała na drodze rewitalizacji dawnego obiektu Kinoteatru Wrzos według koncepcji artysty Aleksandra Janickiego i projektu tego autora oraz architekta Mariusza Twardowskiego z zespołem. Wielofunkcyjna przestrzeń, wtopiona w kontekst zieleni Parku Bednarskiego, eksponująca elementy przypominające o historii miejsca. Oś kompozycji stanowi czarny prostopadłościan sali teatralnej. Wokół dominującej bryły skupione są pozostałe mniejsze kubatury, wydzielone dodatkowo przez zastosowanie szkła i jasnego tynku, na które składają się m.in. galeria i pomieszczenia administracyjne”

Teatr KTO na  własną siedzibę  czekał aż 44 lata. Na jego potrzeby zaadaptowano dawny budynek kina Wrzos, przy ul. Zamoyskiego 50 w Krakowie. Na początku był tu Przytułek Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo. Krakowianie pamiętają budynek jako kultowe koni Wrzos.

Dawne kino zamieniło się na wielofunkcyjną przestrzeń, wpisaną w ulicę Zamoyskiego, Krzemionki i park Bednarskiego. Nową siedzibę Teatru KTO zaprojektowali artysta Aleksander Janicki i architekt Mariusz Twardowski z zespołem. „Nowa siedziba teatru to kombinacja nowoczesnej przestrzeni, pionierskich rozwiązań technologicznych, z jednoczesnym zachowaniem historycznych elementów. Jednym z kluczowych założeń projektu było odrestaurowanie fasady do jej pierwotnej formy z XIX wieku, jaką miał powstały tu wówczas budynek przytułku zgromadzenia św. Wincentego á Paulo” – czytamy w komunikacie o inauguracji teatru w siedzibie przy ul. Zamoyskiego 50. Sala teatralna to dobudowany czarny prostopadłościan, nad którym rozpościera się otwierany dach z funkcją zdalnego sterowania. Poza główną sceną, salą prób, garderobami i biurami, zagospodarowano przestrzeń otwartą dla wszystkich. Na tyłach obiektu powstał ogród sensoryczny oraz altana – letnia scena z amfiteatrem dla 180-osobowej widowni. Od strony parku Bednarskiego kompleks dopełnia taras widokowy.

Fot. Bartek Cieniawa/materiały Teatru KTO/ materiały prasowe

(JS)

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie