Budżet obywatelski Polecane

Cały Kraków zazdrości Prądnikowi Białemu. Gruba kasa!

Za kilkanaście miesięcy z trudem będziemy poznawali niektóre miejsca Prądnika Białego, Podgórza, czy Zwierzyńca. To właśnie te dzielnice postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i mocno postawiły na budżet obywatelski.

O co chodzi? Sprawa jest bardzo prosta – dzielnice inwestują wybraną przez siebie część środków, do tego z budżetu miasta zostają “wykrojone” kolejne pieniądze, a na co pójdą wszystkie pieniądze decydują tylko i wyłącznie mieszkańcy. Pisząc prościej – macie kasę i rządźcie!

Pod tyn kątem najbardziej zadowoleni mogą być mieszkańcy Prądnika Białego, bo do wydania będą mieli aż 565,3 tys. zł, zamieszkujący Podgórze 518,8 tys. zł, a ci ze Zwierzyńca 448,9 tys. zł.

Spis wszystkich dzielnic macie tutaj:

fot. www.budzet,krakow.pl

Na co idą pieniądze? Ograniczeniem jest głównie wyobraźnia, a raczej potrzeby mieszkańców. Jeśli uznają, że któryś park w ich dzielnicy wymaga rewitalizacji, to za te pieniądze zostanie zakupiona roślinność i zamówiona ekipa pracowników. Jeśli gdzieś naprawy wymaga chodnik, to pieniądze z budżetu obywatelskiego też mogą pokryć koszty. A może potrzebna jest siłowania na wolnym powietrzu, warsztaty dla starszych ludzi lub kursy językowe dla dzieci? Nie ma problemu, budżet obywatelski też może załatwić te potrzeby.

Teraz sprawa jest prosta – w lutym i marcu odbywają się spotkania informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców. Będą organizowane zarówno na poziomie ogólnomiejskim, jak i dzielnicowym. Takich spotkań ma być 10, po dwa w następujących kategoriach: infrastruktura, zieleń, sport, kultura, edukacja.

Następnie będzie można wziąć w maratonie pisania projektów, gdzie urzędnicy doradzą w jaki sposób przygotować dokumenty, a na koniec mieszkańcy dzielnicy w głosowaniu wybiorą, na co pójdą pieniądze.

Termin składania propozycji zadań do budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa przypada od 1-31 marca 2018 r.

Dokładne informacje na ten budżetu obywatelskiego dostępne są na www.budzet.krakow.pl

dn

zdjęcie tytułowe / fot. Zygmunt Put Zetpe0202