CBA zatrzymało 7 osób. Zarzuty o korupcję i wyłudzanie dotacji

Musisz przeczytać

Siedem osób zostało zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w śledztwie dotyczącym nienależnego pozyskiwania pieniędzy z instytucji publicznych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty korupcji i wyłudzania dotacji.

„Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy pozyskiwaniu środków finansowych pochodzących z dotacji publicznych. Ustalenia śledczych wskazują, że przedsiębiorcy wnioskowali o dofinansowanie do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie za pośrednictwem specjalnego funduszu. Mechanizm inwestycji łączył uzyskane środki publiczne z NCBiR z kapitałem prywatnym wniesionym przez beneficjentów. Ponadto ustalono, że prezes spółki zarządzającej funduszem uzależniał wypłatę subwencji od uzyskania korzyści majątkowych” – czytamy w komunikacie CBA.

W toku śledztwa badane jest także uzyskanie subwencji finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. w Warszawie. Dotacja była skierowana do przedsiębiorców i uzależniona od ilości zatrudnionych osób. „Zgromadzone w sprawie materiały wskazują, że wnioskujący o dotacje wprowadzili PFR w błąd co do ilości rzeczywiście zatrudnionych osób i uzyskali nienależne dofinansowanie w wysokości 84 tys. zł” – informuje CBA.

Na podstawie zgromadzonych materiałów na terenie Małopolski i Śląska zatrzymano siedem osób. Wśród zatrzymanych są prezesi spółki pośredniczącej w pozyskiwaniu środków od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prezesi spółek występujących jako beneficjenci środków oraz księgowa jednej ze spółek. Przeszukano kilkanaście lokalizacji, w tym siedziby podmiotów gospodarczych zaangażowanych w proceder bezprawnego pozyskiwania dotacji publicznych. Prokuratura Okręgowa w Krakowie przedstawiła zatrzymanym zarzuty korupcyjne oraz osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez uzyskanie nienależnej im subwencji finansowej.

„Jest to pierwsza realizacja w tej sprawie” – zastrzega CBA.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca