Cena paliwa spada. Gdzie najtaniej?

W sierpniu cena paliwa cały czas spada. Litr diesla kosztuje średnio 4,05 zł, czyli o pięć groszy mniej niż tydzień wcześniej i najmniej od maja. Za litr benzyny Pb 95 płacimy średnio 4,28 zł – donosi BM Reflex. To o cztery grosze mniej niż tydzień wcześniej i już o 27 groszy mniej niż na początku czerwca. Tankujemy w czasie drugiego miesiąca wakacji coraz taniej.

Dla podróżujących na wakacje samochodem cena paliwa nie jest bez znaczenia. To jeden z podstawowych i dość znaczących kosztów naszego wypoczynku. Na szczęście, w dalszym ciągu ceny wszystkich paliw są niższe niż przed rokiem i to o ponad 10 procent.

– Bardzo cieszą mnie te ceny paliwa. Jutro jedziemy z żoną nad morze do Ustki i im taniej tym lepiej, bo nikomu się nie przelewa – mówi nam na jednej ze stacji benzynowej pan Andrzej, mieszkaniec krakowskiego Bieżanowa. – Latem, a szczególnie w czasie wakacji, paliwo zawsze drożało, a tu miła niespodzianka w tym roku – dodaje.

Ustaliliśmy, że najtaniej w Krakowie leją do baku na stacji benzynowej przy Auchan Bonarka. Litr benzyny 95 kupicie tam za 4,06 zł, a olej napędowy za 3,83 zł. Jednak jeżeli wybieramy się na nasze zachodnie wybrzeże, już nie jest tak dobrze. Najdroższe paliwa w Polsce mamy w województwie zachodniopomorskim.

LPG w górę

Wiadomo, że najlepsze ceny paliwa, mają posiadacze instalacji gazowych LPG. Niestety gaz od pewnego czasu drożeje i to w zastraszającym tempie – obecnie cena autogazu wzrosła do poziomu 1,74 zł za litr, czyli najwyższego od lutego tego roku.

Jak podaje firma BM Reflex, średnia cena paliwa w Polsce to: benzyna bezołowiowa 95 – 4,28 zł/l (-2 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 – 4,61 zł/l (-3 gr/l), olej napędowy – 4,05 zł/l (-2 gr/l), autogaz – 1,74 zł/l (+9 gr/l). Eksperci rynku paliw zapowiadają, że ceny benzyny i oleju napędowego będą jeszcze spadały. Jest to efekt taniejącej od początku czerwca ropy naftowej i umocnienia złotówki w ostatnich kilku tygodniach.

Europa ciągle droga

W Europie już nie jest to tak wesoło. Jeżeli planujemy podróż samochodem np. do Norwegii, to litr benzyny w tym kraju kosztuje (w przeliczeniu na złotówki) – 6,83 zł. W Holandii – 6,65 zł, we Włoszech – 6,28 zł, w Portugalii – 6,24 zł, w Grecji – 5,82 zł, w Szwecji – 5,72 zł, w Niemczech -5,60 zł, w Wielkiej Brytanii – 5,69 zł, w Belgii – 5,67 zł, w Szwajcarii – 5, 58 zł, w Irlandii – 5,60 zł, we Francji – 5,54 zł, a w Chorwacji – 5,02 zł.

Porównywalne ceny do polskich są jedynie m.in. w Czechach, na Węgrzech, Litwie czy Łotwie.

bg

fot. Skitterphoto /pixabay.com

Zobacz także