Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” żegna lato i wita jesień

Akcja „Lato z Symbiozą” okazała się sukcesem i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem krakowian, którzy chętnie brali udział w licznych warsztatach, spacerach w Lesie Wolskim i prelekcjach. Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” kontynuuje działalność edukacyjną i zaprasza na kolejne wydarzenia w ramach „Jesieni z Symbiozą”.

W sezonie wakacyjnym „Symbioza” prowadziła liczne wydarzenia dla mieszkańców. Z oferty centrum skorzystać mogli zarówno najmłodsi, jak i najstarsi krakowianie. W warsztatach czy spacerach chętnie brały udział całe rodziny. W Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” odbywały się także półkolonie. Akcja „Lato z Symbiozą” cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem. W trakcie wakacji przez centrum przeszło ponad 2 500 osób. Jest to bardzo duża liczba, biorąc pod uwagę pandemię koronawirusa i obostrzenia. To sukces, ponieważ „Symbioza” jest zupełnie nowym obiektem na mapie Krakowa.

Dzięki „Symbiozie” mieszkańcy Krakowa mogli przez chwilę odpocząć od zgiełku miasta i spędzić czas wśród zieleni. W centrum znajdują się hamaki, na których można się relaksować. Jedną z letnich atrakcji było śniadanie na trawie.

– Mieszkańcy przynosili własne posiłki, a następnie brali od nas leżaki czy koce, by zjeść śniadanie na łonie natury. Jest to zupełnie inna forma spędzania czasu w mieście. Śniadaniami rozpoczęliśmy cały sezon i cykl zajęć z „Symbiozą” – mówi Justyna Golba-Jaśkowiec kierownik Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”.

CEE „Symbioza” / fot. CEE „Symbioza”

Leśne spacery i warsztaty edukacyjne

Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” oferuje także aktywne formy spędzania wolnego czasu. Edukatorzy przygotowali specjalne mapki, na których wytyczono spacerowe trasy i gry edukacyjne. Krakowianie mogli wypożyczyć sztalugi do malowania leśnych krajobrazów. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty ekologiczno-przyrodnicze, w których udział wzięło aż 680 osób.

Z powodu pandemii koronawirusa warsztaty były przeznaczone głównie dla rodzin, jednak w „Symbiozie” chętnie pojawiali się także seniorzy czy osoby z niepełnosprawnościami. Z oferty centrum korzystali pacjenci Szpitala im. Babińskiego oraz dzieci z autyzmem. Wszystkie warsztaty odbywały się na świeżym powietrzu.

– W Symbiozie zajmujemy się urbanfarmingiem, czyli hodowlą roślin w mieście. W donicach znajdują się m.in. poziomki, które zostały zasadzone w czasie letnich warsztatów. Dzieci z rodzicami sadzili rośliny, co sprawiało im ogromną radość – zdradza Jakub Kałużny, edukator Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”.

Warsztaty w CEE „Symbioza” / fot. CEE Symbioza

W donicach zasadzone zostały także warzywa np. ostre papryczki, kapusta, pory, cebula i fasola. Na wiosnę donice wypełnione były dzikim czosnkiem. Oprócz warzyw na spirali ziołowe uprawiane są zioła jak rozmaryn, lawenda, melisa i mięta. Rośliny są nawożone naturalnym nawozem, który pochodzi z kompostownika „Symbiozy”.

– Dla dzieci sadzenie roślin jest niesamowitą zabawą. Rodzice byli niezwykle szczęśliwi, gdy zapisywali rodzinę na warsztaty. Dzieci mieszkające w mieście nie co dzień mają okazję do samodzielnego sadzenia roślin na grządce.Po zajęciach najmłodsi z rodzicami pisali do nas i pytali się o stan zasadzonych roślin – mówi Jakub Kałużny.

Oprócz warsztatów z ubranfarmingu, w „Symbiozie” odbywały się także warsztaty ceramiczne. Uczestnicy mogli stworzyć własne naczynia i ozdoby. Ponadto w centrum miały miejsce warsztaty tworzenia ekologicznych kosmetyków. Mieszkańcy przygotowywali własne mydełka, sole do kąpieli czy świece sojowe. Nie zabrakło warsztatów zero waste, na których krakowianie darowali drugie życie zużytym przedmiotom. Jednak Centrum Edukacji Ekologicznej to nie tylko warsztaty.

Edukacyjne wędrówki

Edukatorzy organizowali także spacery edukacyjne po Lesie Wolskim. Każda wycieczka miała zupełnie inną tematykę. Zwykle spacery rozpoczynały się pod „Symbiozą”. W czasie wycieczki edukatorzy opowiadali o owadach, ptakach, zwierzętach, roślinach czy… martwym drewnie. Spacery trwały zwykle 1,5 godziny, a tempo było dostosowywane także do osób starszych i małych dzieci. Spacery edukacyjne to świetna forma edukacji i wypoczynku.

CEE „Symbioza” / fot. CEE „Symbioza”

– W Symbiozie edukatorzy mówią słuchaczom o Lesie Wolskim, zwierzętach i roślinach. Nie pomijamy łąk i pól, bo opowiadamy także o pożytecznych owadach, motylach i pszczołach. W Symbiozie znajduje się specjalnie dedykowana tej tematyce sala – informuje Jakub Kałużny.

W Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” można także zwiedzać stałą ekspozycję w Sali Dziennej. W czasie oglądania ekspozycji poświęconej lasom edukatorzy opowiadają o różnych gatunkach roślin i zwierząt. Uczestnicy mogą posłuchać dźwięki wydawane przez mieszkańców lasu np. sowy czy koziołki. Przewodnikami wycieczki są borsuk, rzekotka i puszczyk, w którym głosu udzielili znani krakowscy aktorzy jak m.in. Anna Dymna czy Jerzy Stuhr.

Co będzie się dziać w czasie „Jesieni z Symbiozą”?

Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” nie zwalnia tempa. Tematyką jesiennych spotkań z edukatorami będą leśne zwierzęta. Każdy tydzień dedykowany będzie innemu mieszkańcowi lasu np. jeżowi, jeleniowi. Mieszkańcy wciąż mogą zwiedzać ekspozycję Sali Dziennej. Ponadto nadal będą prowadzone dwuetapowe warsztaty ceramiczne.

– Korzystamy z ładnej pogody i przez całą jesień mamy zamiar przeprowadzać warsztaty ceramiczne na zewnątrz budynku. Zajęcia prowadzi instruktorka oraz nasi edukatorzy. Zapraszamy na warsztaty, ponieważ cieszą się one bardzo dużą popularnością – mówi kierownik centrum.

CEE „Symbioza” / fot. CEE „Symbioza”

Szkoła z Symbiozą

Nowością w ofercie „Symbiozy” są zajęcia dedykowane dla uczniów. Centrum będzie prowadzić „Leśną Szkołę”. W czasie wycieczek uczniowie będą uczestniczyć w spacerach przyrodniczo-ekologicznych w Lesie Wolskim lub wezmą udział w warsztatach i zajęciach edukacyjnych w obiekcie.

– Chcemy stworzyć Leśną Szkołę, z której mogłyby korzystać chętne placówki. Część klasy mogłaby oglądać ekspozycję z edukatorem, a w tym czasie pozostali uczniowie braliby udział w warsztatach przeprowadzanych na świeżym powietrzu. Później nastąpiłaby wymiana. Mamy zadaszenie, więc mimo deszczu możemy organizować tego typu zajęcia –mówi Justyna Golba-Jaśkowiec.

Z powodu panujących w szkołach obostrzeń „Symbioza” planuje także organizować wirtualne zajęcia dla szkół. Uczniowie mogliby wziąć udział w lekcjach prowadzonych przez edukatorów w programie Microsoft Teams. W czasie lekcji dzieci mogłyby zadawać pytania. Istnieje także możliwość uczestniczenia w wykładzie prowadzonym na stronie Symbiozy. Chętne szkoły i nauczyciele proszeni są o kontakt mailowy z centrum.

CEE „Symbioza” / fot. CEE „Symbioza”

– W sezonie jesiennym chcemy również poprowadzić lekcje on-line na żywo dla szkół. Nauczyciel będzie łączyć się z Symbiozą i razem z klasą weźmie udział w prowadzonych przez nas zajęciach. Podczas lekcji o przyrodzie będziemy także przeprowadzać warsztaty plastyczne, podczas których dzieci będą wykonywać prosty karmnik czy kule nasienne dla ptaków – informuje kierownik centrum.

W trakcie warsztatów uczniowie będą zdobywali nie tylko wiedzę o przyrodzie, ale także o ekologii. Dzieci będą mogły dowiedzieć się, co można zrobić z pozornie niepotrzebnych odpadów. Przykładowo plastikowa butelka może stać się karmnikiem dla ptaków.

Jesienne spacery w krakowskich parkach

Edukatorzy będą prowadzić spacery edukacyjne także w krakowskich parkach. Dzięki temu dzieci będą mogły poznawać lokalną przyrodę. Ponadto w czterech krakowskich parkach zostaną wytyczone ścieżki edukacyjne. Na specjalnych mapach będą znajdowały się informacje o lokalnych gatunkach roślin czy zwierząt. Ze ścieżek edukacyjnych będą mogli korzystać także nauczyciele i rodzice.

js

Najnowsze

Co w Krakowie